Kamu teşvik politikalarının turizm sektörü üzerindeki istihdam etkilerinin değerlendirilmesi Konya örneği
Evalution of the employment i̇mpacts of public i̇ncentive policies on the accommodation sector Konya example
- Tez No: 990171
- Danışmanlar: DOÇ. YÜKSEL GÜRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de turizm sektörüne yönelik kamu teşviklerini irdeleyerek, uygulanan teşviklerin Konya ve özelinde turizm yatırımlarının ne yönde olacağı ve gelecekte nasıl planlanması gerektiğini değerlendirmek amacıyla incelenmiştir. Turizm sektörü, ülkelerin mali bakımdan kalkınması ve gelişme süreçlerini çok yönlü ele alan bir faaliyetler yapısına sahiptir. Bu doğrultuda, kamu tarafından sağlanan ve uygulanan teşvikler; yatırımları teşvik etmek, üretimin artmasını sağlamak, yerel ekonomiyi güçlendirmek bakımından kritik bir rol oynamaktadır. Araştırmamız kapsamında turizm teşviklerinin çerçeveleri, ülkemizde uygulanan turizm teşvik politikaları, mevzuatları ve yönetmelikleri detaylı şekilde ele alınmaya çalışılmıştır. Ayrıca, Konya ili örneği üzerinden bölgesel turizm yatırımları ve bu yatırımlara yönelik kamu destekleri araştırılmıştır. Çalışmamızda, Konya'da faaliyet gösteren turizm işletmeleri, yerel yönetimler ve ilgili kurumlarla yapılan görüşmelerden elde edilen verilerin ışığında teşviklerin etkinliği değerlendirilmiş, sorunları ve çözüm önerileri için değerlendirme yapılmış ve gelecekteki yatırımların şekillenmesi için öneriler ortaya konmuştur. Araştırmamız sonuçlarına göre, Konya ili özelinde kamu teşviklerinin turizm sektörü üzerindeki yatırımları artırıcı bir etkiye sahip olduğu, ancak bürokratik çalışmalar, teşviklere erişim imkanı, mevzuat karmaşası gibi çeşitli kısıtlamaların mevcut olduğu görülmektedir. Ayrıca bölgesel kalkınma ajansları ve yerel yönetimlerin desteklerinin, turizm sektörünün önemli katkılarının sunulduğu tespit edilmiştir. Bu çalışma, turizm teşviklerinin stratejisinin kalkınmaya katkılarının sağlanması ve mevcut teşvik politikalarının daha etkin ve verimli hale getirilmesi için aydınlatıcı bir yol haritası görevi görecektir.
Özet (Çeviri)
This study examines public incentives for the tourism sector in Türkiye and evaluates the direction of tourism investments in Konya and in particular and how they should be planned in the future. The tourism sector has a structure of activities that addresses the financial development and development processes of countries in a multifaceted manner. In this context, incentives provided and implemented by the public play a critical role in encouraging investments, increasing production, and strengthening the local economy. Within the scope of our research, the frameworks of tourism incentives, tourism incentive policies implemented in our country, legislation, and regulations were tried to be discussed in detail. In addition, regional tourism investments and public supports for these investments were investigated through the example of Konya province. In our study, the effectiveness of incentives was evaluated in the light of the data obtained from interviews with tourism enterprises, local governments and relevant institutions operating in Konya, their problems and solution suggestions were evaluated and suggestions were put forward for shaping future investments. According to the results of our research, it is seen that public incentives have an increasing effect on investments in the tourism sector in Konya province, but there are various restrictions such as bureaucratic studies, access to incentives and legislative confusion. In addition, it has been determined that the support of regional development agencies and local governments has made significant contributions to the tourism sector. This study will serve as an enlightening roadmap for ensuring the contribution of tourism incentives strategy to development and making current incentive policies more effective and efficient.