Göçmen üniversite öğrencilerinde sağlık okuryazarlığının yaşam kalitesi üzerine etkisi
The impact of health literacy on the quality of life among migrant university students
- Tez No: 990196
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA VERİM, DOÇ. DR. MELİKE YAVAŞ ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Göç Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göçmen ve Mülteci Sağlığı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, göçmen üniversite öğrencilerinde sağlık okuryazarlığının yaşam kalitesi üzerine etkisini belirlemektir. Araştırma kesitsel ve tanımlayıcı niteliktedir. Araştırmanın örneklemini 2023-2024 eğitim öğretim dönemi 01.07.2024-30.12.2024 tarihleri arasında Gaziantep Üniversitesinde öğrenim gören göçmen öğrencilerin oluşturduğu toplam 136 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada etik kurul onayı alınmıştır. Araştırmanın verileri toplanırken Tanıtıcı Bilgi Formu,“Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği”ve“Yaşam Kalitesi Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler SPSS programı aracılığıyla analiz edilmiş; tanımlayıcı istatistikler, ANOVA testleri ve bağımsız örneklem t-testi uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre, göçmen öğrencilerin sağlık okuryazarlığı düzeylerinin düşük seviyede olduğu ve fakülte, cinsiyet, ülkede kalma süresi, göçmenlik nedenleri gibi bazı tanımlayıcı özelliklere göre farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde öğrenim gören göçmen öğrencilerin sağlık okuryazarlığı puanlarının, diğer fakültelerdeki öğrencilere göre anlamlı şekilde daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Ayrıca öğrencilerin sağlık okuryazarlığı düzeyleri ile yaşam kalitesi düzeyleri arasında negatif yönlü ve anlamlı olmayan bir ilişki bulunmuştur. Sonuç olarak, göçmen üniversite öğrencilerinin sağlık okuryazarlığı düzeylerinin yaşam kalitesi üzerinde doğrudan ve anlamlı bir etkisi olmadığı görülmüştür. Bu bağlamda, göçmen üniversite öğrencilerinin sağlık bilgisine ulaşma ve kullanma becerilerinin geliştirilmesine yönelik eğitim programlarının hazırlanması, sağlık hizmetlerine erişimlerinin kolaylaştırılması ve öğrencilerin uyum süreçlerini destekleyecek politikaların uygulanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of health literacy on quality of life among immigrant university students. The research is cross-sectional and descriptive. The sample of the study consisted of a total of 136 immigrant students studying at Gaziantep University between July 1, 2024 and December 30, 2024, during the 2023-2024 academic year. Ethical committee approval was obtained for the research. Data were collected using a Demographic Information Form, the“Health Literacy Scale”and the“Quality of Life Scale”. Data were analyzed using SPSS software; descriptive statistics, ANOVA tests, and independent samples t-tests were applied. According to the research findings, the health literacy levels of migrant students were found to be low, and significant differences were observed according to certain descriptive characteristics such as faculty, gender, length of stay in the host country, and reasons for migration. It was determined that the health literacy scores of immigrant students studying in the Faculty of Health Sciences were significantly higher than those of students in other faculties. Furthermore, a negative and non-significant relationship was found between students' health literacy levels and their quality of life levels. In conclusion, it was observed that the health literacy levels of immigrant university students do not have a direct and significant effect on their quality of life. In this context, it is recommended that training programs be prepared to improve immigrant university students' skills in accessing and using health information, that their access to health services be facilitated, and that policies be implemented to support students' integration processes.