Anne sütünde kotinin ölçümüne yönelik test kiti geliştirilmesi ve kotinin-protein etkileşimlerinin biyoinformatik yaklaşımlarla incelenmesi
Development of a test kit for measuring cotinine in breast milk andinvestigation of cotinine–protein interactions through bioinformatic approaches
- Tez No: 990211
- Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA AKBAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç :Bu çalışmanın amacı, sigara içen annelerin sütlerinde nikotinin ana metaboliti olan kotininin tespitine yönelik hızlı, ekonomik ve özgül bir lateral akış test kiti geliştirmektir. Bunun yanı sıra, sigara maruziyetinin anne sütü proteom profili üzerindeki etkileri nLC- MS/MS tabanlı proteomik analizler ve biyoinformatik yaklaşımlar ile detaylı şekilde incelenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çilek yaprağı ekstresinden yeşil sentez yöntemiyle altın nanopartikülleri (AuNP) elde edilmiştir. Bu altın nanopartikülleri kullanılarak yarışmalı ve yarışmasız prensipte çalışan test kiti geliştirilmiştir. Paralel olarak, sigara içen ve içmeyen annelerden elde edilen anne sütü örnekleri nano-LC–MS/MS yöntemiyle analiz edilmiştir ve ileri biyoinformatik analizler ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Geliştirilen lateral akış test kiti anne sütünde kotininin tespitini dakikalar içinde gerçekleştirmiştir. Uygulanan iki farklı tasarımdan yarışmalı metodun daha duyarlı ve tekrarlanabilir sonuçlar verdiği belirlenmiştir. Proteomik analizlerde sigara maruziyetiyle birlikte protein katlanması, hücresel stres ve immün yanıt ile ilişkili proteinlerin anlamlı biçimde azaldığı saptanmıştır. Bu bulgular, kotinin maruziyetinin anne sütü proteomunda protein katlanması ve immün yanıt mekanizmalarını dolaylı olarak baskıladığını göstermektedir. Sonuç Sonuç olarak, geliştirilen yarışmalı lateral akış test kiti anne sütünde küçük molekül olan kotininin hızlı ve özgül tespitinde daha duyarlı sonuçlar vermiştir. Küçük moleküllerin sınırlı bağlanma bölgeleri nedeniyle yarışmalı metodun bu tür analitlerde daha uygun olduğu görülmüştür. Çalışmada çilek yaprağı ekstresinden yeşil sentez yöntemiyle elde edilen altın nanopartiküller, biyouyumlu yapıları ve toksik kimyasallar kullanılmadan üretilebilmeleri sayesinde çevre dostu nanoteknolojik yaklaşımlar için umut verici bir alternatif oluşturmuştur. Elde edilen proteomik ve biyoinformatik bulgular, kotininin HSP90 ve UMP–CMP kinaz proteinleriyle doğrudan bağlanmadığını, ancak bu proteinlerin translasyonel düzeyde azalmasına neden olarak hücresel stres ve immün yanıt mekanizmalarını dolaylı olarak etkileyebileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to develop a rapid, cost-effective, and specific lateral flow assay for the detection of cotinine, the primary metabolite of nicotine, in the breast milk of smoking mothers. In addition, the effects of tobacco exposure on the breast milk proteome were comprehensively investigated using nLC-MS/MS-based proteomic analysis and bioinformatic approaches Materials and Methods: Gold nanoparticles (AuNPs) were synthesized via a green synthesis approach using strawberry leaf extract. Using these nanoparticles, both competitive and non- competitive lateral flow test kits were developed. In parallel, breast milk samples obtained from smoking and non-smoking mothers were analyzed by nano-LC–MS/MS and evaluated through advanced bioinformatic analyses. Results: The developed lateral flow test kit enabled the rapid detection of cotinine in breast milk within minutes. Among the two different assay formats tested, the competitive method was found to provide more sensitive and reproducible results. Proteomic analyses revealed that proteins associated with protein folding, cellular stress, and immune response were significantly decreased following tobacco exposure. These findings indicate that cotinine exposure may indirectly suppress protein-folding processes and immune-response mechanisms within the breast milk proteome Conclusion: In conclusion, the developed competitive lateral flow assay provided more sensitive results for the rapid and specific detection of cotinine—a small molecule—in breast milk. Due to the limited binding sites of small molecules, the competitive format proved to be more suitable for such analytes. In this study, gold nanoparticles synthesized via a green approach using strawberry leaf extract offered a promising alternative for eco-friendly nanotechnological applications thanks to their biocompatible nature and production without toxic chemicals. The proteomic and bioinformatic findings indicated that cotinine does not directly bind to HSP90 or UMP–CMP kinase; however, it may indirectly influence cellular stress and immune response mechanisms by causing a translational-level decrease in these proteins.