Exploring information ethics in management information systems: a theoretical study on ethical frameworks, issues, and challenges
Yönetim bilgi sistemlerinde bilgi etiğinin araştırılması: etik çerçeveler, sorunlar ve zorluklar üzerine teorik bir çalışma
- Tez No: 990225
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEM UFUK BAYTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Topkapı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
Özet
Bu çalıĢmada, çağdaĢ bilgi teknolojilerindeki teorik bakıĢ açısını ve zorlukları içeren Yönetim Bilgi Sistemi (YBS) dahilindeki Bilgi Sistemleri (BS) ile ilgili etik endiĢeleri ele alınmaktadır. YBS'nin iĢ dünyasında giderek artan rolüyle birlikte, gizlilik, veri güvenliği, yapay zeka ve dijital eĢitliği gibi etik problemleri en önemli konular haline gelmiĢtir. ÇalıĢmada, üç merkezi etik türü olan faydacılık, görev ahlakı ve erdem etiğinin, YBS'deki karar alma süreçlerini nasıl destekleyeceği tartıĢılmaktadır. Ayrıca, çalıĢmada YBS profesyonellerinin etik konularla ilgili kararlar alma ve kurumlarında etik bir iĢ ortamını sürdürmenin önemi de belirtmektedir. ÇalıĢma, veri ihlalleri, yapay zeka etiği ve dijital uçurum vaka çalıĢmalarına dayalı olarak bilgi yönetiĢiminde etiğe olan ihtiyacı vurgulamaktadır. Son olarak, teknolojinin topluma fayda sağlaması ve en az zararı vermesi için YBS'nin yapısal tasarımlarında ve iĢleyiĢinde sağlam ahlaki ilkelerin dahil edilmesi talep edilmektedir. ÇalıĢma, bilgi teknolojilerinin sürekli etkin olduğu bir ortamda etnik konuların öğretimi ve mesleki sorumluluğun ön planda tutularak, bilgi etiği konusunda gelecekte yapılacak araĢtırmalara ıĢık tutmak amacıyla özetlenmiĢtir.
Özet (Çeviri)
This thesis will consider ethical concerns with Information Systems (IS) in the Management Information System (MIS), which entails the theoretical perspective and challenges in the contemporary information technologies. With the ever-increasing role of MIS in business, ethical issues that entail privacy, data security, artificial intelligence, and digital equity have become the most significant subjects. In the study, the three central ethics, utilitarianism, deontology, and virtue ethics, will be discussed to determine how they might support decision-making in MIS. Besides, the thesis also indicates the importance of MIS professionals in making decisions related to ethical issues and maintaining an ethical workplace in organizations. The paper emphasizes the need for ethics in information governance based on case studies of data breaches, AI ethics, and the digital divide. Finally, the paper entreats the incorporation of sound moral principles in their structural designs and operation of MIS, such that technology should be of benefit and cause the least harm to society. The paper is summed up as implying future research in the ethical issue of information, prioritizing ethnic issues teaching and professional responsibility in the constantly active environment of information technology.