Kitosan bazlı zeolit ile güçlendirilmiş biyobozunur film üretimi
Biodegradable film production enhanced with chitosan-based zeolite
- Tez No: 990229
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, biyobozunur ambalaj materyali olan kitosan filmlerin klinoptilolit zeolit ile güçlendirilmesi ve elde edilen kompozit filmlerin fizikokimyasal, mekanik, termal ve antimikrobiyal özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada kitosan (Kontrol-K) ve farklı oranlarda zeolit içeren (%0.1-K1, %0.25-K2, %0.50-K3) toplam dört farklı formülasyonda film üretilmiştir. Elde edilen bulgular, zeolit ilavesinin film kalınlığını istatistiksel olarak anlamlı düzeyde artırdığını (0.24 mm'den 0.30 mm'ye) göstermiştir. Mekanik test sonuçlarına göre, zeolit takviyesi kitosan matrisinin çekme dayanımını (maksimum kuvvet) artırmış; en yüksek dayanım değeri K2 (%0.25 zeolit) numunesinde elde edilmiştir. Ancak zeolit miktarındaki artışa paralel olarak filmlerin esneklik (kopma uzaması) özelliklerinde düşüş saptanmıştır. TGA ve DSC analizleri, zeolit ilavesinin termal stabiliteyi önemli ölçüde iyileştirdiğini kanıtlamıştır. Özellikle en yüksek zeolit içeriğine sahip K3 numunesi, ana bozunma sıcaklığındaki artış ve düşük kütle kaybı ile en yüksek termal kararlılığı sergilemiştir. Antimikrobiyal aktivite testleri (disk difüzyon), tüm formülasyonların B. subtilis, S. aureus, S. typhimurium ve E. coli üzerinde inhibisyon etkisi gösterdiğini ortaya koymuştur. Ancak zeolit ilavesinin etkisi“optimum katkı düzeyi”davranışı sergilemiş; %0.1 ve %0.25 zeolit oranlarında (K1 ve K2) antimikrobiyal etkinlik korunurken veya artarken, %0.5 (K3) oranında etkinliğin azaldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim was to reinforce chitosan films, a biodegradable packaging material, with clinoptilolite zeolite and to determine the physicochemical, mechanical, thermal, and antimicrobial properties of the resulting composite films. In the study, chitosan (Control-K) and films containing zeolite at different ratios (%0.1-K1, %0.25-K2, %0.50-K3) were produced in a total of four different formulations. The findings showed that the addition of zeolite statistically significantly increased the film thickness (from 0.24 mm to 0.30 mm). According to the mechanical test results, zeolite reinforcement increased the tensile strength (maximum force) of the chitosan matrix; the highest strength value was obtained in the K2 sample (0.25% zeolite). However, a decrease in the flexibility (elongation at break) properties of the films was observed in parallel with the increase in zeolite content. TGA and DSC analyses proved that the addition of zeolite significantly improved thermal stability. Specifically, the K3 sample, which had the highest zeolite content, exhibited the highest thermal stability with an increase in the main decomposition temperature and low mass loss. Antimicrobial activity tests (disk diffusion) revealed that all formulations showed an inhibitory effect on B. subtilis, S. aureus, S. typhimurium, and E. coli. However, the effect of zeolite addition exhibited“optimum contribution level”behavior; while antimicrobial efficacy was maintained or increased at zeolite ratios of 0.1% and 0.25% (K1 and K2), a decrease in efficacy was observed at a ratio of 0.5% (K3).