Securing cloud environments: Addressing privacy, data integrity, and emerging technologies
Bulut ortamlarının güvenliğini sağlama: Gizlilik, veri bütünlüğü ve gelişen teknolojilerin ele alınması
- Tez No: 990230
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEM UFUK BAYTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Topkapı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bulut biliĢim, günümüz BT altyapısı için vazgeçilmez hale gelmiĢ ve iĢletmelere ölçeklenebilir ve esnek veri depolama ve iĢleme hizmetleri sunmaktadır. Bununla birlikte, bulut teknolojisi gizlilik ve güvenlik konusunda önemli endiĢelere yol açmıĢtır. Bu çalıĢmada, çok kullanıcılı sistemlerin yerleĢik güvenlik açıkları, Ģifreleme mekanizmaları ve düzenlemelere uyum gibi bulut biliĢimdeki en kritik güvenlik sorunları ele alınmaktadır. ÇalıĢmada, kuruluĢların karĢılaĢtığı özellikle yetkisiz eriĢim, veri sızıntısı ve veri bütünlüğü gibi risklerin analizi için ikincil veriler ve simüle edilmiĢ senaryolar kullanılmaktadır. Ayrıca, bu riskleri ortadan kaldırmak amacıyla blok zinciri, yapay zekâ ve yeni ve geliĢtirilmiĢ Ģifreleme yöntemleri gibi diğer yeni teknolojiler irdelenmektedir. Bulguların da ortaya koyduğu gibi, bulut biliĢimin faydalarına rağmen veri kaybı ve gizlilik ihlali tehditleri bilindik olduğundan, daha uygulanabilir veri koruma çözümlerine ihtiyaç duyulmaktadır. ÇalıĢmada, ülkeler arasında veri aktarımı yaparken hangi iĢletmelere Ģifreleme, öngörücü algoritmalarla yapay zeka güvenliği, GDPR ve CCPA vb. veri gizliliği düzenlemeleri gibi uygulamalar hakkında bilgi verilmesi gerektiği özetlenmektedir. KuruluĢlar, dijital ve birbirine bağlı bir dünyada hassas verileri korumak, güven oluĢturmak ve uyumluluğu teĢvik etmek için veri koruma kontrollerini uygulamalıdır.
Özet (Çeviri)
Cloud computing has become essential to today's IT infrastructure, providing enterprises with scalable and flexible data storage and processing services. Nevertheless, cloud technology has significantly raised concerns about privacy and security. In this thesis, we shall explore the most critical security issues in cloud computing that center on in-built vulnerabilities of multi-tenant systems, encryption mechanisms, and compliance with regulations. The paper uses secondary data and simulated scenarios to analyze some of the risks organizations encounter, especially regarding unauthorized access, data leakage, and data integrity. It also considers other new technologies like blockchain, artificial intelligence (AI), and new and enhanced encryption methods as possible technologies to eliminate these risks. As revealed by the findings, more enforceable data protection solutions are required because the threats of data loss and breach of privacy are familiar, even with the benefits of cloud computing. The paper summarizes which businesses should be advised of best practices, such as encryption, AI security with predictive algorithms, and data privacy regulations, such as GDPR and CCPA, when transferring data across countries. Organizations must implement data protection controls to safeguard sensitive data, build trust, and promote compliance in a digital and interconnected world.