Suça sürüklenen çocuklarda uzlaştırma süreci: Onarıcıadalet ve çocuğun üstün yararı açısından uzlaştırmacıgörüşlerinin analizi
The mediation process for children in conflict with thelaw: An analysis of mediators' perspectives in terms ofrestorative justice and the best interests of the child
- Tez No: 990272
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYDAR ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, ceza adalet sistemi içinde çocukların taraf olduğu suçlarda uygulanan uzlaştırma sürecinde çocukların gelişimsel özelliklerine uygun şekilde müzakerelere katılım düzeylerini ve bu sürecin nasıl yapılandırılması gerektiğini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, özellikle çocukların üstün yararının gözetilip gözetilmediği, sürece aktif katılımlarının sağlanıp sağlanmadığı ve uzlaştırmacıların bu sürece hazırlık düzeylerini değerlendirmeyi hedeflemektedir. Araştırma nitel verilerden elde edilmiştir ve nitel veriler nicel verilere dönüştürülerek ilişkisel tarama modeli yürütülmüştür. Çalışma grubunu, uzlaştırma sürecinde görev almış veya bilgi sahibi toplam 90 katılımcı oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak, alanyazın ve uzman görüşleri ışığında geliştirilen, üç tematik alt boyuta sahip kapalı uçlu sorulardan oluşan bir ölçek formu kullanılmıştır. Veriler; frekans, yüzde ve ki-kare bağımsızlık testleri ile analiz edilmiştir. Araştırmada; çocukların uzlaştırma sürecine aktif katılımı ve kendilerini ifade edebilme düzeylerinin sınırlı olduğu, sürecin genellikle kanuni temsilcileri üzerinden yürütüldüğü ve çocukların katılımının temsilcilerin inisiyatifine bağlı kaldığı belirlenmiştir. Eğitim gerekliliği, onarıcı adaletin eğitim müfredatına entegrasyonu ve müzakere tekniklerinin etkin kullanımı konularında meslek türüne göre istatistiksel olarak anlamlı farklar bulunmuştur. Buna karşın, farklı disiplinlerden uzman katılımı ve meslek çeşitliliği konularında meslek türü ve kıdem bakımından anlamlı bir fark saptanmamıştır. Araştırma sonuçları, uzlaştırmacıların yetkinlik alanlarının geliştirilmesi ve disiplinler arası eğitimin kurumsal düzeyde teşvik edilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Ayrıca, çocukların üstün yararının gözetildiği, gelişimsel düzeylerine uygun aktif katılımlarının sağlandığı ve doğrudan katılım olanaklarının artırıldığı müzakere süreçlerinin tasarlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the level of participation of children in restorative justice negotiations within the criminal justice system, specifically in cases involving child offenders, in a manner appropriate to their developmental characteristics, and to explore how such processes should be structured. The research particularly focuses on whether the best interests of the child are upheld, whether children are actively included in the process, and the extent to which mediators are prepared to facilitate this involvement. Qualitative data were obtained in the study and later transformed into quantitative form, allowing the research to be conducted within the framework of the correlational survey model. The study group consists of 90 participants who have either taken part in or have knowledge of restorative justice processes. A structured questionnaire composed of closed-ended questions and developed in light of the literature and expert opinions was used as the data collection tool. The questionnaire included three thematic subdimensions. The data were analyzed using frequency, percentage, and chi-square tests of independence. The findings indicate that children's active participation in the mediation process and their ability to express themselves is limited; the process is predominantly carried out through legal guardians, and children's involvement largely depends on the discretion of these representatives. Statistically significant differences were found across professional groups concerning the need for specialized training, the integration of restorative justice into educational curricula, and the effective use of negotiation techniques. However, no significant differences were observed in terms of professional seniority or type with regard to expert participation from different disciplines and occupational diversity. The results of the study suggest that the professional competencies of mediators need to be enhanced and that interdisciplinary education should be institutionally promoted. Moreover, it is essential to ensure that the best interests of children are upheld and that they are enabled to participate actively in a manner appropriate to their developmental levels.