Devlet memurlarının geçici görevlendirilmesi ve hukuki sonuçları
Temporary assignment of civil servants and its legal consequences
  1. Tez No: 990290
  2. Yazar: ŞULE SATAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASİN SÖYLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
Özet
Kamu hizmetlerinin düzenli bir şekilde yürütülmesi toplumun huzur ve dirlik içinde yaşaması bakımından önem arz etmektedir. Kamu hizmetlerinin etkin bir şekilde yürütülmesinin en önemli unsuru ise kamu görevlileridir. Bu çalışmada idare hukuku kapsamında devlet memurlarının kamu hizmetlerini daha iyi yürütebilmesi için yapılan ve görev yeri değişikliği sonucunu doğuran geçici görevlendirme işlemine ilişkin düzenlemeler incelenmiştir. Devamında devlet memurlarının geçici görevlendirmesi işlemine ilişkin hukuki sonuçlar ele alınmıştır. Geçici görevlendirme, kurumlar arası ve kurum içinde kamu personeli değiştirme imkânıdır. Bu nedenle çalışmamızın birinci bölümünde; kamu görevlisinin ne olduğu, kamu görevliliğinin ölçütleri ve kamu görevlisine ilişkin sınıflandırmalar ele alınmıştır. Kamu görevlilerine ilişkin bu incelemelerin yapılmasının nedeni, kamu görevlisinin içinde bulunduğu istihdam türüne bağlı olarak hakkında uygulanacak olan düzenlemelerin değişiklik göstermesinden kaynaklanmaktadır. Bu bakımından geçici görevlendirmenin şartlarının ve hukuka uygunluğunun belirlenmesinde önem arz etmektedir. Akabinde geçici görevlendirme kavramına ilişkin temel ilkeler ve kavramlar incelenmiştir. Kamu görevlisinin çalışma koşullarında önemli değişikliklere sebebiyet veren geçici görevlendirme işlemi, idare hukuku bünyesinde birden çok genel ve özel nitelikteki düzenlemeler ile uygulanmaktadır. Çalışmamızın ikinci bölümünde, devlet memurlarına uygulanan geçici görevlendirme işlemine dair farklı kanuni düzenlemeler incelenerek geçici görevlendirmenin usulü ve esasları hakkında ayrıntılı değerlendirmeler yapılmıştır. Akabinde çalışmamızın üçüncü bölümünde devlet memurlarına yönelik geçici görevlendirme işlemlerine ilişkin hukuki sonuçlar değerlendirilmiştir. Geçici görevlendirme işlemlerinde devlet memurlarının hakları ve yükümlülükleri incelenmiştir. Geçici görevlendirme işleminde ayırt edici özellikler taşıyan; idarenin takdir yetkisi, harcırah ve yürütmenin durdurulması kurumu ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The regular provision of public services is crucial for the peace and harmony of society. The most important element in effective execution of public services is public officials. This study examines the regulations concerning temporary assignments within the scope of administrative law, which are made to enable civil servants to perform public services more effectively and result in a change of workplace. Subsequently, the legal consequences of the temporary assignment of civil servants are addressed. Temporary assignment is the possibility of transferring public personnel between institutions and within institutions. Therefore, in the first section of our study, we address what a public official is, the criteria for public service, and the classifications related to public officials. The reason for conducting these examinations regarding public officials is that the regulations applicable to thereof vary depending on the type of employment they are in. In this respect, determining the conditions and legality of temporary assignments is crucial. Subsequently, the basic principles and concepts related to the concept of temporary assignment were examined. The temporary assignment procedure, which causes significant changes in the working conditions of public officials, is implemented within administrative law through multiple general and specific regulations. In the second section of our study, various legal regulations concerning the temporary assignment procedure applied to civil servants are examined, and detailed assessments are made regarding the procedure and principles of temporary assignment. Subsequently, in the third section of our study, the legal consequences of temporary assignment procedures for civil servants are evaluated. The rights and obligations of civil servants in temporary assignment procedures are examined. The distinctive features of temporary assignment procedures, namely the administrative discretionary power, per diem allowances and the institution of stay of execution, are addressed.