Afrika açılımı bağlamında Türkiye-Somali ilişkileri: 2011-2024 dönemi
Türkiye-Somalia relations in the context of the African initiative: 2011-2024 period
  1. Tez No: 990296
  2. Yazar: YÜCEL KARADAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT YİĞİTTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Afrika kıtası tarih boyunca birçok önemli medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Günümüzde ise zengin yer altı ve yer üstü kaynakları, artan insan kapasitesi ve küresel siyasetteki yükselen görünürlüğü sayesinde uluslararası kamuoyunun ilgisini çekmeyi sürdürmektedir. Türkiye-Afrika ilişkileri, kökleri Osmanlı dönemine uzanan derin bir tarihsel arka plana sahiptir. Bu ilişkiler, kültürel etkileşimler, ticaret ve diplomatik temaslar temelinde şekillenmiştir. Türkiye, 1998'de yürürlüğe koyduğu Afrika Eylem Planı ile kıta ile ilişkilerini yeniden yapılandırmıştır. 2005'in Türkiye tarafından Afrika Yılı ilan edilmesi, ilişkilerin önemli ölçüde ivme kazanmasına katkı sağlamıştır. Afrika politikası çerçevesinde, Türkiye'nin 1991 sonrası iç savaş nedeniyle devlet otoritesinin çöktüğü ve 21. yüzyılın ilk büyük kıtlığını yaşayan Somali ile ilişkileri, 2011'de başlayan ve giderek derinleşen, Somali'nin istikrarına odaklı uluslararası düzeyde tanınan kapsamlı yardım faaliyetleriyle güçlendirilmiştir. Türkiye-Somali ilişkileri, tarihsel bağlarının yanı sıra geleceğe yönelik güçlü iş birliği potansiyeline dayanmaktadır. İlişkilerin gelişiminde, Somali'deki güvenlik sorunları ve siyasi istikrarsızlık gibi zorluklara karşın, Türkiye'nin gösterdiği insani yardım çabaları kritik bir rol oynamıştır. Bu çerçevede, iki ülke arasındaki ilişkiler, siyasi, askeri, güvenlik, ekonomik ve sosyo-kültürel gibi çeşitli alanlarda hızla ilerlemiştir. Bu çalışmada, Türkiye-Somali ilişkilerinin tarihsel temelleri ve 2011 sonrası gelişim süreci detaylı bir şekilde incelenmiştir. Türkiye-Somali ilişkilerinin gelişim sürecinde karşılaşılan engeller, yapısal zorluklar ve ilişkilerin geleceğine yönelik olası yönelimler analiz edilmiştir. Türkiye'nin Somali'de kazandığı olumlu imaj ve meşruiyet, ülkenin hem Somali'deki hem de Afrika jeopolitiğindeki etkisini güçlendiren temel unsurlardan biri olarak değerlendirilmektedir. Türkiye'nin bu politikaları sürdürmesi durumunda, Afrika'da daha etkin bir konuma geleceği değerlendirilmektedir. Bu çalışmada, akademik geçerliliğe sahip kitaplar, makaleler, ilgili kurumların raporları ile karar alıcıların söylemleri gibi kaynaklardan yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The African continent, historically rich in civilizations, continues to attract global attention due to its abundant natural resources, growing human capital, and increasing political influence. Türkiye-Africa relations, rooted in the Ottoman era, have been shaped by cultural exchange, trade, and diplomacy. Türkiye formalized its engagement with the continent through the 1998 Africa Action Plan, with the declaration of 2005 as the“Year of Africa”significantly boosting these ties. Türkiye's relations with Somalia, a nation recovering from the 1991 civil war and the 21st century's first major famine, were substantially strengthened by comprehensive, internationally recognized aid efforts. These initiatives, beginning in 2011, deepened progressively, focusing on Somalia's stability. The relationship is built on historical connections and strong future cooperation potential. Despite security and political instability challenges in Somalia, Türkiye's humanitarian aid has been crucial. Consequently, bilateral ties have rapidly advanced across political, military, security, economic, and socio-cultural sectors. Türkiye's positive image and legitimacy in Somalia are vital for enhancing its influence both locally and in African geopolitics. Continued adherence to these policies is expected to secure Türkiye a more effective position in Africa. This study examines the historical foundations and post-2011 development of Türkiye Somalia relations, analyzing obstacles, structural difficulties, and future directions, using academic sources and decision-maker statements