Pankreas cerrahisi olacak hastalardaki ameliyat öncesi anksiyete düzeyinin ameliyat sonrası yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of preoperative anxiety level on postoperative quality of life in patients undergoing pancreatic surgery
- Tez No: 990311
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Pankreas cerrahisi, yüksek komplikasyon riski ve karmaşık cerrahi süreçleri nedeniyle hastalarda hem fiziksel hem de psikolojik olarak ciddi etkiler yaratabilen önemli bir cerrahi alanı temsil etmektedir. Bu çalışmanın amacı, pankreas cerrahisi olacak hastalarda ameliyat öncesi anksiyete düzeylerinin ameliyat sonrası yaşam kalitesi üzerindeki etkisini belirlemektir. Ameliyat öncesi anksiyete, hastaların cerrahi süreç boyunca karşılaştıkları belirsizlik, ağrı korkusu, bedensel kontrol kaybı ve ölüm endişesi gibi faktörlerden kaynaklanabilir. Yüksek düzeyde anksiyete, ameliyat sonrası dönemde fiziksel iyileşme sürecini olumsuz etkileyebileceği gibi, hastaların genel yaşam kalitesini de düşürebilir. Bu çalışma, tanımlayıcı ve kesitsel bir araştırma olarak planlanmış olup, İstanbul'da bir özel hastanenin genel cerrahi kliniğinde pankreas cerrahisi olacak hastalar üzerinde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemi, G*Power analizine göre belirlenen 82 hastadan oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak Hasta Bilgi Formu, Durumluk ve Sürekli Anksiyete Ölçeği (STAI) ve SF-12 Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılmıştır. Veriler, ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası dönemlerde yüz yüze görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Verilerin analizi SPSS 25.0 programı kullanılarak gerçekleştirilmiş ve anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak kabul edilmiştir. Araştırma bulguları, ameliyat öncesi yüksek anksiyete düzeylerinin, ameliyat sonrası yaşam kalitesi üzerinde güçlü ve olumsuz bir etki yarattığını ortaya koymuştur (R=0,913, R²=0,834, p<0,001). Anksiyete skorundaki her bir birimlik artışın, yaşam kalitesi skorunda yaklaşık 0,243 puanlık bir azalmaya neden olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, demografik değişkenlerin (cinsiyet, medeni durum, çocuk sahibi olma durumu) anksiyete ve yaşam kalitesi üzerindeki etkileri de analiz edilmiştir. Bekar ve çocuğu olmayan hastaların daha yüksek anksiyete düzeylerine sahip olduğu ve yaşam kalitelerinin daha düşük olduğu saptanmıştır (p<0,05).
Özet (Çeviri)
Pancreatic surgery is a critical surgical intervention associated with high complication risks and complex perioperative processes, often resulting in significant physical and psychological impacts on patients. The primary aim of this study is to determine the effect of preoperative anxiety levels on postoperative quality of life in patients undergoing pancreatic surgery. Preoperative anxiety can arise from various factors, including uncertainty about the surgical process, fear of pain, loss of bodily control, and concerns about mortality. High levels of anxiety not only adversely affect physical recovery but can also significantly reduce patients' overall quality of life in the postoperative period. This study was designed as a descriptive and cross-sectional investigation and was conducted in the general surgery department of a private hospital in Istanbul, involving patients scheduled for pancreatic surgery. The sample size was determined using G*Power analysis, with a minimum of 82 patients included in the study. Data collection tools included the Patient Information Form, State-Trait Anxiety Inventory (STAI), and the SF-12 Quality of Life Scale. Data were collected through face-to- face interviews both before and after surgery. Statistical analysis was performed using SPSS 25.0, with a significance level set at p<0.05. The findings of the study indicate that high levels of preoperative anxiety have a strong and negative impact on postoperative quality of life (R=0.913, R²=0.834, p<0.001). It was observed that each one-unit increase in anxiety score led to an approximately 0.243-point decrease in quality of life score. Additionally, the effects of demographic variables (e.g., gender, marital status, parental status) on anxiety and quality of life were analyzed. It was found that single patients and those without children had higher levels of anxiety and lower quality of life scores (p<0.05).