Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde kalp transplantasyonu yapılan hastaların mortalite prediktörlerinin retrospektif incelenmesi
  1. Tez No: 990328
  2. Yazar: FARUK BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELTON SOYDAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, merkezimizde kalp nakli uygulanan hastaların uzun dönem sağkalım sonuçları ve mortaliteyi belirleyen klinik, laboratuvar, görüntüleme ve donör ilişkili değişkenlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 1998–2025 yılları arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde kalp nakli yapılan 265 hasta retrospektif olarak incelendi. Preoperatif klinik veriler, donör–alıcı özellikleri, ekokardiyografik parametreler, laboratuvar sonuçları ve nakil sonrası uzun dönem komplikasyonlar analiz edildi. Sağkalım Kaplan–Meier yöntemiyle değerlendirildi; mortaliteyi öngörebilecek değişkenler tek ve çok değişkenli Cox regresyon analizleri ile belirlendi. Bulgular: Çok değişkenli Cox analizinde sağ ventrikül ejeksiyon fraksiyonunun (RVEF) azalması mortalite için en güçlü bağımsız belirleyici olarak saptandı (p<0,001). Sol ventrikül end-sistol çapındaki (LVESD) artış (p=0,013) ve ileri donör yaşı da mortalite riskini anlamlı şekilde artırdı. Kaplan–Meier analizlerinde nakil sonrası enfeksiyonların erken dönem sağkalımı olumsuz etkilediği (p<0,001), malignite gelişiminin ise geç dönem kayıplarda belirgin rol oynadığı görüldü (p<0,001). Post-transplant dönemde açlık glukozu ve HbA1c düzeylerinin ölen hastalarda tüm zaman noktalarında anlamlı yüksek bulunması (p<0,05–p<0,001), glisemik kontrolün prognoz üzerindeki etkisini destekledi. Uzun dönem izlemlerde ileri derecede koroner allogreft vaskülopatisi (CAV3) varlığının belirgin risk artışı ile ilişkili olduğu (HR≈9,6), geç dönem greft kayıplarında CAV'nin majör belirleyici olduğunu gösterdi. Sonuç: Bu çalışma, kalp nakli sonrası mortaliteyi belirleyen en temel bileşenlerin sağ ventrikül fonksiyonu, sol kalp yeniden şekillenmesi, donör yaşı, metabolik bozukluklar ve CAV progresyonu olduğunu göstermiştir. Bu faktörlerin preoperatif risk değerlendirmesinde ve postoperatif izlem stratejilerinin bireyselleştirilmesinde dikkate alınması, uzun dönem sağkalımı iyileştirmek açısından kritik önem taşımaktadır. Bulgularımız, uluslararası literatürle uyumlu olmakla birlikte, ülkemiz verilerine dayalı geniş bir kohortu kapsaması yönüyle özgündür.
Özet (Çeviri)
Objective: To determine long-term survival outcomes and major predictors of mortality in heart transplant recipients treated at a single tertiary center. Methods: A retrospective analysis was performed on 265 patients who underwent heart transplantation between 1998 and 2025 at Ege University Hospital. Pre-transplant clinical characteristics, donor–recipient features, echocardiographic parameters, laboratory data, and post-transplant complications were evaluated. Survival analyses were conducted using the Kaplan–Meier method, and predictors of mortality were assessed with univariate and multivariate Cox proportional hazards models. Results: In the multivariate analysis, decreased right ventricular ejection fraction (RVEF) emerged as the strongest independent predictor of mortality (p<0.001). Increased left ventricular end- systolic diameter (LVESD) (p=0.013) and advanced donor age were also associated with higher mortality risk. Kaplan–Meier analyses indicated that infectious complications significantly impaired early survival (p<0.001), while malignancy had a major adverse impact on late-term outcomes (p<0.001). Impaired metabolic status, including elevated fasting glucose and HbA1c levels throughout follow-up (p<0.05–p<0.001), highlighted the prognostic importance of post-transplant glycemic regulation. Severe cardiac allograft vasculopathy (CAV3) demonstrated a marked increase in mortality risk (HR≈9.6), confirming CAV as the primary determinant of late graft failure. Conclusion: Right ventricular dysfunction, left ventricular remodeling, donor age, metabolic deterioration, and progression of CAV constitute the key predictors of mortality following heart transplantation. Optimization of donor matching, close monitoring of ventricular performance, and aggressive management of metabolic and vascular complications may improve long-term survival. The findings provide valuable insights for risk stratification and personalized follow-up approaches in heart transplant recipients and represent one of the most comprehensive datasets from Turkey.