Kronik burun tıkanıklığı olan hastaların objektif ve subjektif skorlama sistemleri ve PYNÖ (praat yardımlı nazalans ölçer) kullanılarak değerlendirilmesi
Evaluation of patient with chronic nasal obstruction using objective and subjective scoring systems and PANM(praat-assisted nasalance meter)
  1. Tez No: 990329
  2. Yazar: YEŞİM ESEN YİĞİT KOÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF KILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, kronik burun tıkanıklığı olan hastalarda nazal hava yolu cerrahilerinin (septoplasti, alt konka cerrahisi, Fonkisyonel endoskopik sinüs cerrahisi) rezonans üzerine etkisini değerlendirmek; objektif (nazalans ölçümü) ve klinik skorlama yöntemleri arasındaki ilişkiyi incelemek ve Praat Yardımlı Nazalans Ölçer (PYNÖ) klasik ve premium versiyonlarının klinik kullanımdaki güvenilirliğini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya kronik burun tıkanıklığı nedeniyle cerrahi uygulanan hastalar dahil edilmiştir. Preoperatif dönem, postoperatif 1. ay ve 3. ayda; nazalans ölçümleri (PYNÖ-Klasik ve PYNÖ-Premium), NOSE anketi, Septoplasti Deformite Derecelendirme Sistemi, Modifiye Lund-Kennedy skorlaması yapılmıştır. Klasik ve Premium ölçüm yöntemlerinin uyumu intraclass korelasyon katsayısı (ICC) ile; nazalans ölçümleri ve klinik ölçümlerin ilişkileri ise korelasyon analizleri ile değerlendirilmiştir. Bulgular: PYNÖ Klasik ölçümlerinde özellikle /m/ ve /n/ içeren kelimelerde zaman içerisinde anlamlı nazalans artışı gözlenmiş, bu artış klinik skorlarıyla uyumlu bulunmuştur. Premium versiyonun bazı uyaranlarda düşük ICC, düşük korelasyon ve yetersiz değişim göstermesi nedeniyle güvenilirliğinin daha sınırlı olduğu görüşmüştür. En güvenilir cümle ve sesler, düşük varyans ve yüksek ICC değerleri ile“Annem”,“ma”,“ama”,“ana”gibi nazal içeriği belirgin kelimeler olmuştur. Klinik skorlar ile nazalans arasındaki korelasyonun preoperatif ve 1. ayda düşük, 3. ayda ise anlamlı derecede arttığı görülmüştür. Bu durum, erken dönemde ödem ve mukozal iyileşmenin değişkenliği nedeniyle akustik ölçümlerin daha az stabil olmasına bağlanmıştır. Sonuç: PYNÖ sistemi, nazal cerrahi sonrası rezonans değişimlerinin takibinde güvenilir ve tekrarlanabilir bir yöntem olarak öne çıkmaktadır. Nazalans ölçümleri ile klinik skorlar arasındaki uyumun görülmesi, nazalans skorunun takip ve tedavide objektif bir belirteç olabileceğini göstermektedir. PYNÖ'nün düşük maliyetli ve erişilebilir yapısı, nazal cerrahi planlamasında ve postoperatif değerlendirmede klinik kullanıma uygun olduğunu desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the effects of nasal airway surgeries (septoplasty, inferior turbinate surgery, and functional endoscopic sinus surgery) on resonance in patients with chronic nasal obstruction; to investigate the relationship between objective measurements (nasalance) and clinical scoring systems; and to assess the clinical reliability of the classical and premium versions of the Praat-Assisted Nasalance Meter (PANM). Materials and Methods: Patients who underwent surgery for chronic nasal obstruction were included in the study. Nasalance measurements (PANM-Classical and PANM-Premium), the NOSE questionnaire, the Septoplasty Deformity Grading System, and the Modified Lund-Kennedy scoring were obtained preoperatively, and at postoperative months 1 and 3. Agreement between the Classical and Premium measurement systems was assessed using intraclass correlation coefficients (ICC), while correlations between nasalance values and clinical scores were analyzed using correlation tests. Results: In PANM-Classical measurements, a significant increase in nasalance was observed over time, particularly in words containing nasal consonants such as /m/ and /n/. This increase was consistent with improvements in clinical scores. The Premium version demonstrated lower ICC values, weaker correlations, and insufficient temporal change for several stimuli, indicating more limited reliability. The most reliable words and sentences—characterized by low variance and high ICC—were those with strong nasal content, including“Annem,”“ma,”“ama,”and“ana.”Correlations between clinical scores and nasalance were weak in the preoperative and postoperative 1st month measurements but became significant at the 3rd month. This was attributed to decreased mucosal edema and stabilization of acoustic output during the later postoperative period. Conclusion: The PANM system is a reliable and reproducible method for monitoring resonance changes following nasal surgery. The consistency between nasalance measurements and clinical scores suggests that nasalance can serve as an xiv objective biomarker in the follow-up and treatment of nasal obstruction. The low-cost and accessible structure of PANM supports its clinical applicability in both surgical planning and postoperative evaluation.