Kolelityazisli olgularda serum bakır, çinko değerleri ve süperoksit dismutaz aktivitesi
Serum copper, zinc levels and superoxide dismutase activities in cholelithiais
  1. Tez No: 99033
  2. Yazar: ÜMMÜHANİ ÖZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYŞE BİLGİHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
57 6. ÖZET Günümüzde reaktif oksijen türlerinin pek çok hastalığın patogenezinde rol oynadığı bilinmektedir. Yakın zamandaki çalışmalar reaktif oksijen türlerinin safra taşı oluşumunda etkili olduğunu göstermektedir. Çalışmamızda cerrahi tedavi uygulanan kolelityazisli olgularda operasyon öncesi ve sonraki 1. günde antioksidan sistemin bir göstergesi olan serum SOD enzim aktivitesi ile serum Cu ve Zn düzeylerini inceledik. Sağlıklı bireylere göre serum SOD aktivitelerinin safra taşı bulunan kişilerde anlamlı olarak düşük olduğu izlenmiştir (p0,05). Yine postoperatif 1. gün serum Zn değerlerinde de kontrollere göre anlamlı bir değişiklik olmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
58 7.SUMMARY It is known for long that reactive oxygen species may play an important role in the pathogenesis of many diseases. Early studies have shown that reactive oxygen species affect gallstone formation. The aim of the present study was to investigate the serum superoxide dismutase enzyme activities as a part of the antioxidant system and serum copper and zinc levels in patient, with gallstones. In these patients, decreased serum superoxide dismutase activities were observed when compared to the healthy group(p0,05). However zinc levels did not change significantly on the first postoperative day (p>0,05).