Karbon nokta katkılı çimento matriksi: Mekanik özelliklerin ve korozyon direncinin incelenmesi
Cement matrix with carbon dot additives: Investigation of mechanical properties and corrosion resistance
  1. Tez No: 990343
  2. Yazar: EMRE DİLEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ESKALEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Civil Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, karbon kuantum noktaların (CQD'lerin) çimento matrisine entegrasyonunun mekanik performans ve korozyon direnci üzerindeki etkileri deneysel olarak araştırılmıştır. Farklı katkı oranlarında (%0–1 aralığında) CQD katkılı harç karışımları hazırlanmış; taze harç özellikleri (akışkanlık), sertleşmiş harç dayanımları (basınç, eğilme, elastisite modülü), mikroyapısal karakteristikler (yoğunluk, ultrasonik ses geçiş hızı, porozite, su emme davranışı) ve dayanıklılık parametreleri (klorür iyonu geçirgenliği, hızlandırılmış korozyon direnci) sistematik olarak değerlendirilmiştir. Karbon noktalar, sitrik asit ve etilendiamin öncüllerinden tek adımlı piroliz yöntemiyle sentezlenmiş ve XRD, FT-IR, XPS, FE-SEM/EDS, UV-Vis ve fotolüminesans analizleri ile karakterize edilmiştir. Deney sonuçları, %0,25 oranındaki CQD katkısının (CQD-1) en etkili doz olduğunu göstermiştir. Bu katkı seviyesinde 7 ve 28 günlük basınç dayanımlarında sırasıyla %93 ve %67 artış, eğilme dayanımında %14 iyileşme, işlenebilirlikte %11 artış ve korozyon akımında %53 azalma gözlenmiştir. Ayrıca, CQD'lerin çimento matrisinde gözenek yapısını sıkılaştırarak poroziteyi düşürdüğü, su ve klorür iyonu penetrasyonunu sınırlandırdığı ve bu sayede donatı çeliğinin korozyona karşı korunduğu tespit edilmiştir. Mekanizma olarak, CQD'lerin çekirdeklenme merkezi görevi görerek hidratasyon ürünlerinin (özellikle C–S–H jeli) yoğunlaşmasına katkıda bulunduğu ve yüzeylerindeki oksijen/azot içeren fonksiyonel gruplarla klorür bağlama kapasitesini artırdığı belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, düşük dozda CQD katkısının çimento esaslı kompozitlerde hem mekanik hem de dayanıklılık özelliklerini eş zamanlı olarak iyileştirebileceğini ortaya koymakta; sürdürülebilir, yüksek performanslı ve korozyona dirençli yapı malzemeleri geliştirmede karbon kuantum noktaların etkili ve umut verici bir katkı malzemesi olarak kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of incorporating carbon quantum dots (CQDs) into a cementitious matrix on mechanical performance and corrosion resistance were experimentally investigated. Mortar mixtures with varying CQD dosages (0–1 wt.%) were prepared, and their fresh properties (workability), hardened mechanical properties (compressive strength, flexural strength, elastic modulus), microstructural characteristics (density, ultrasonic pulse velocity, porosity, water absorption), and durability parameters (chloride ion permeability, accelerated corrosion resistance) were systematically evaluated. The CQDs were synthesized via a one-step pyrolysis method using citric acid and ethylenediamine as precursors and were thoroughly characterized by XRD, FT-IR, XPS, FE-SEM/EDS, UV-Vis, and photoluminescence spectroscopy. Experimental results revealed that a CQD dosage of 0.25 wt.% (CQD-1) was the most effective. At this dosage, compressive strength increased by 93% at 7 days and 67% at 28 days, flexural strength improved by 14%, workability (slump flow) enhanced by 11%, and corrosion current density decreased by 53%. Furthermore, CQDs were found to densify the pore structure of the cement matrix, thereby reducing porosity and effectively limiting the penetration of water and chloride ions—ultimately protecting embedded steel reinforcement from corrosion. The underlying mechanisms include CQDs acting as nucleation sites that promote the formation and densification of hydration products—particularly calcium–silicate–hydrate (C–S–H) gel—and their surface oxygen/nitrogen-containing functional groups enhancing chloride-binding capacity. These findings demonstrate that even at low dosages, CQDs can simultaneously improve both mechanical and durability properties of cement-based composites, highlighting their potential as an effective and promising admixture for developing sustainable, high-performance, and corrosion-resistant construction materials.