Karbon tetraklorür ile siroz oluşturulmuş sıçanlarda tiroid hormonları (triiyodotironin ve tiroksin), protein, bakır ve çinko düzeylerindeki değişmeler
  1. Tez No: 99036
  2. Yazar: FATMA İNANÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İHSAN HALİFEOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
1. ÖZET Siroz karaciğerde çeşitli nedenlerle fibröz doku artışı ve rejenerasyon nodüllerinin görülmesi ile karakterize bir hastalıktır. Henüz yeterli bir tıbbi tedavisi olmayan bu hastalığın karaciğer işlevlerinde oluşturduğu değişikliklerin bilinmesi tedaviye yön verilebilmesi açısından önemlidir. Bu çalışmada sıçanlarda deneysel olarak oluşturulmuş karaciğer sirozunun tiroid hormonları, serum proteinleri ve bazı eser elemenler üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma için 19 sıçandan oluşan bir deney grubu ve 17 sıçandan oluşan bir kontrol grubu oluşturuldu. Deney grubundaki sıçanlara siroz oluşturmak için karbon tetraklorür, zeytin yağı içinde 3/4 (v/v) oranında karıştırılarak 6 hafta süre ile deri altma uygulandı. Kontrol grubuna ise sadece zeytin yağı verildi. Bu süre sonunda deney ve kontrol grubundaki hayvanlar kesildi. Serum protein elektroforezi, tiroid hormon düzeyleri, çinko ve bakır düzeyleri ile bazı biyokimyasal parametreleri tayin edildi. Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında deney grubunun serum protein elektroforez bulgularında oldukça belirgin değişiklikler olduğu görüldü. Serum albumin (p0.05). Serum total protein düzeylerindeki azalma istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (p>0.05). AST, ALT, ALP (p0.05). Kalsiyum düzeyleri anlamlı şekilde düşük bulunurken (p0.05).
Özet (Çeviri)
2. ABSTRACT Cirrhosis is a disease characterised with increased fibrosis and presence of regeneration nodules in liver. To date, there is no cure for this disease and therefore understanding of its nature and degenerative effects in the liver is of importance. In the present study, we have aimed at the effects of experimentally- induced cirrhosis on the thyroid hormones, serum proteins and some trace elements in the rat. Two groups of rats were constituted for this study; an experimental (n=19) and a control group (n=17). CCU was dissolved in olive oil (3/4 v/v) and subcutaneously administered to the rats for six weeks in order to induce cirrhosis. Controls received olive oil alone. At the end, both experimental and control animals were sacrificed. Serum protein electrophoresis, thyroid hormone, zinc and copper levels and some biochemical parameters were determined. Significant changes were found when protein electrophoresis results were compared between the two groups. Serum albumin and oti-globuline concentrations were decreased (p0.05). Decreases in serum protein concentrations were not found to be significant (p>0.05). Serum levels of AST, ALT, ALP (p0.05). Serum Ca levels were lowered (p0.05).