Cumhuriyet döneminden günümüze (1924-2024) sosyal bilgiler öğretim programlarında çevre ve çevre okuryazarlığının incelenmesi
An examination of environment and environmental literacy in social studies curriculum from republican period to present day (1924-2024)
- Tez No: 990361
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜNSAL BEKDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı Cumhuriyet Dönemi'nden günümüze (1924-2024) sosyal bilgiler öğretim programlarında çevre ve çevre okuryazarlığının incelenmesidir. Araştırmada Cumhuriyet Döneminden günümüze öğretim programlarındaki çevre okuryazarlığı becerisinin oluşumunda sosyal bilgiler dersinin öneminin detaylı bir şekilde incelenmesi amaçlandığı için doküman analizi yöntemi kullanılmıştır. Doküman analizi yoluyla toplanan veriler betimsel analiz ve içerik analizi yoluyla çözümlenmiştir. Analiz sürecine başlanmadan önce araştırmacının dokümanları daha iyi tanıyabilmesi amacıyla öğretim programları detaylı olarak incelenmiştir. Daha sonra öğretim programlarının amaçlarında çevre ve çevre okuryazarlığı ile ilgili maddeleri ilişkiyi için kodlama işlemleri gerçekleştirilmiş; kategoriler ve alt kategoriler oluşturulmuştur. Oluşturulan kategorilere dayanarak analiz yapılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analiz sürecinde geçerlik ve güvenirliği sağlamak amacıyla iki farklı uzman daha sürece dâhil edilerek ulaşılan sonuçlar not edilmiş ve yapılan kodlamalar ile oluşturulan kategorilerin doğruluğunu kontrol etmeleri sağlanmıştır. İlkokul, ortaokul ve ilköğretim programlarındaki en fazla tekrar eden ifadeler belirlenmiştir. Elde edilen bu sonuçlar literatürle birlikte tartışılmış ve öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the concepts of environment and environmental literacy within social studies curricula from the Republican Period to the present day (1924–2024). The document analysis method was employed, as the study aims to examine in detail the significance of the social studies course in fostering environmental literacy skills within the curricula from the Republican Period to the present. Data collected through document analysis were analyzed using the descriptive analysis and content analysis method. Prior to the commencement of the analysis process, the curricula were examined in detail to allow the researcher to gain familiarity with the documents. Subsequently, coding procedures were performed to identify items related to the environment and environmental literacy within the objectives of the curricula and categories and sub-categories were established. The analysis was conducted based on these established categories. To ensure the validity and reliability of the data analysis process, two additional experts were involved in the study; their findings were recorded, and they verified the accuracy of the coding and the generated categories. The most frequently recurring expressions within the primary school, middle school, and elementary education curricula were identified. The obtained results were discussed in light of the existing literature and recommendations were presented.