Andırın (Kahramanmaraş) ilçesi iğne yapraklı orman alanlarında Scolytinae faunasının tespiti ve bazı türlerin moleküler (COI) tanımlaması
Determination of Scolytinae fauna in coniferous forest areas of Andırın (Kahramanmaraş) district and molecular (COI) identification of some species
  1. Tez No: 990360
  2. Yazar: ELİF MERCAN SADIKOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT LAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyomühendislik, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Bioengineering, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu çalışma ile, Kahramanmaraş'ın Andırın ilçesindeki iğne yapraklı orman ekosistemlerinde önemli zararlılar arasında yer alan Scolytinae (kabuk böcekleri) faunasını belirlemek ve tespit edilen bazı türlerin moleküler yöntemlerle de teşhisini gerçekleştirmek amaçlanmıştır. Bu kapsamda 2021-2022 yılları arasında, Scolytinae türlerinin yoğun zarar oluşturduğu noktalarda on iki adet deneme sahası belirlenmiştir. Bunun yanında işletme müdürlüğüne bağlı odun deposunda düzenli incelemeler yapılmıştır. Deneme sahalarındaki gözlemlerin yanı sıra ilçe genelindeki ormanlık alanlarda arazi taraması yöntemi kullanılmıştır. Odun deposunda satış için bekleyen emvallerden, dikili kuru ağaçlardan ve devrik ağaçlardan örnekler toplanmıştır. Çalışma alanında önemli zarar oluşturan türlere yönelik olarak, zararlı böcekleri kendine çekmek amacıyla taze kesilmiş ağaç gövdelerinden oluşan tuzak odunlar ile feromon tuzaklar kurulmuş, bu tuzaklar düzenli aralıklarla kontrol edilerek ergin uçuş dönemleri ve popülasyon yoğunluklarının belirlenmesine yönelik veriler elde edilmiştir. Arazi çalışmaları, tuzak örneklemeleri ve laboratuvar incelemeleri sonucunda alanda toplam 18 Scolytinae türünün varlığı tespit edilmiştir. Bu türler: Hylurgus ligniperda (J.C.Fabricius, 1787), Hylurgus micklitzi F.A.Wachtl, 1881, Tomicus destruens (Wollaston, 1865) ve Tomicus minor Wood & Bright, 1992, Phloeosinus armatus Reitter, 1887, Phloeosinus aubei (Perris, 1855), Carphoborus henscheli Reitter, 1887, Ips acuminatus (Gyllenhal, 1827), Ips sexdentatus (I.C.H. Boerner, 1776), Orthotomicus erosus (Wollaston, 1857), Orthotomicus laricis (J.C.Fabricius, 1792), Orthotomicus longicollis Wood & Bright, 1992, Orthotomicus proximus (Eichhoff, 1867), Orthotomicus suturalis (Gyllenhal, 1827), Orthotomicus tridentatus Eggers, 1921, Pityogenes pennidens (Reitter, 1889), Pityokteines marketae Knízek, 1998, Pityokteines vorontzowi Wood & Bright, 1992 şeklindedir. Bu türlerden altısına ait COI gen bölgesi dizilimleri elde edilmiş ve moleküler teşhis ile tür tanımlamaları doğrulanmıştır. Moleküler olarak çalışılan türler; Ips sexdentatus (I.C.H. Boerner, 1776), Orthotomicus erosus (Wollaston, 1857), Orthotomicus tridentatus Eggers, 1921, Pityokteines marketae Knízek, 1998, Phloeosinus armatus Reitter, 1887 ve Tomicus minor Wood & Bright, 1992'dir. Ayrıca çalışma alanında Scolytinae türlerinin doğal düşmanı olan toplam 13 adet avcı tür tespit edilmiştir. Bu türler şunlardır: Clerus mutillarius Fabricius, 1775, Opilo taeniatus (Klug, 1842), Thanasimus formicarius (Linnaeus, 1758), Trichodes apiarius (Linnaeus, 1758), Aulonium ruficorne (Olivier, 1790), Bitoma crenata (Fabricius, 1775), Colydium elongatum (Fabricius, 1787), Cylister elongatus (Thunberg, 1787), Rhizophagus depressus (Fabricius, 1792), Ipidia binotata Reitter, 1875, Nemosoma elongatum (Linnaeus, 1760), Temnochila caerulea (Olivier, 1790) ve Raphidia ophiopsis Linnaeus, 1758. Sonuç olarak, Andırın ilçesi iğne yapraklı orman alanlarının Scolytinae faunasına dair kapsamlı bir tür envanterini sunarak, tespit edilen bazı türler için moleküler düzeyde doğrulanmış önemli veriler sağlanmıştır. Elde edilen bulguların, bölgedeki kabuk böceği popülasyon dinamiklerinin anlaşılmasına, zarar potansiyelinin değerlendirilmesine ve gelecekte yapılacak biyolojik mücadele, izleme ve yönetim stratejilerine bilimsel temel oluşturacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the Scolytinae (bark beetles) fauna, which are significant pests in the coniferous forest ecosystems of the Andırın district in Kahramanmaraş, and to perform molecular identification of selected species. In this context, twelve experimental plots were established between 2021 and 2022 in areas where Scolytinae species exhibited high levels of infestation. Additionally, regular inspections were conducted at the timber storage depots affiliated with the local forest directorate. Alongside observations in the experimental plots, field surveys were carried out throughout the district's forested areas. Samples were collected from timber awaiting sale at the depots, standing dry trees, and fallen trees. To study the species causing significant damage, trap logs prepared from freshly cut tree trunks and pheromone traps were deployed to attract the pest insects. These traps were monitored at regular intervals to obtain data for determining adult flight periods and population densities. As a result of field studies, trap sampling, and laboratory examinations, a total of 18 Scolytinae species were identified. These species include: Hylurgus ligniperda (J.C.Fabricius, 1787), Hylurgus micklitzi F.A.Wachtl, 1881, Tomicus destruens (Wollaston, 1865), Tomicus minor Wood & Bright, 1992, Phloeosinus armatus Reitter, 1887, Phloeosinus aubei (Perris, 1855), Carphoborus henscheli Reitter, 1887, Ips acuminatus (Gyllenhal, 1827), Ips sexdentatus (I.C.H. Boerner, 1776), Orthotomicus erosus (Wollaston, 1857), Orthotomicus laricis (J.C.Fabricius, 1792), Orthotomicus longicollis Wood & Bright, 1992, Orthotomicus proximus (Eichhoff, 1867), Orthotomicus suturalis (Gyllenhal, 1827), Orthotomicus tridentatus Eggers, 1921, Pityogenes pennidens (Reitter, 1889), Pityokteines marketae Knízek, 1998, and Pityokteines vorontzowi Wood & Bright, 1992. For six of these species, COI gene region sequences were obtained, and species identifications were confirmed through molecular diagnosis. The molecularly identified species are: Ips sexdentatus, Orthotomicus erosus, Orthotomicus tridentatus, Pityokteines marketae, Phloeosinus armatus, and Tomicus minor. Furthermore, a total of 13 predator species, which are natural enemies of Scolytinae, were identified in the study area: Clerus mutillarius Fabricius, 1775, Opilo taeniatus (Klug, 1842), Thanasimus formicarius (Linnaeus, 1758), Trichodes apiarius (Linnaeus, 1758), Aulonium ruficorne (Olivier, 1790), Bitoma crenata (Fabricius, 1775), Colydium elongatum (Fabricius, 1787), Cylister elongatus (Thunberg, 1787), Rhizophagus depressus (Fabricius, 1792), Ipidia binotata Reitter, 1875, Nemosoma elongatum (Linnaeus, 1760), Temnochila caerulea (Olivier, 1790), and Raphidia ophiopsis Linnaeus, 1758. In conclusion, this study provides a comprehensive inventory of the Scolytinae fauna in the coniferous forests of Andırın and offers crucial molecularly validated data for several species. The findings are expected to serve as a scientific basis for understanding population dynamics, assessing damage potential, and developing future biological control, monitoring, and management strategies in the region.