Öğretmen adaylarının internet bağımlılığı ve sosyal kaygı düzeylerinin incelenmesi
Examining the internet addiction and social anxiety levels of preservice teachers
  1. Tez No: 990386
  2. Yazar: İBRAHİM BERK GÖKTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEZCAN KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada öğretmen adaylarının internet bağımlılık ve sosyal medya kaygı düzeyleri ve bu düzeyler üzerinde bazı bağımsız değişkenlerin (cinsiyet, bölüm, sınıf düzeyi, sosyal medyada geçirilen süre, aile gelir düzeyi, gün içerisinde internette geçirilen zaman dilimi) etkisi incelenmiştir. Araştırmada nicel araştırma desenlerinden kesitsel tarama modeli kullanılmıştır. Orta Anadolu'da öğrenim görmekte olan farklı sınıf seviyelerinde öğrenim görmekte olan 421 öğretmen adayı (129 fen bilgisi ve 292 matematik öğretmen adayı) basit seçkisiz örnekleme yöntemi kapsamında çalışmaya dâhil edilmiştir. Verilerin elde edilmesinde Young (1998) tarafından geliştirilen ve Bayraktar (2001) tarafından Türkçe'ye uyarlanan İnternet Bağımlılığı Ölçeği ve Alkis, Kadirhan ve Sat (2017) tarafından geliştirilen Sosyal Medya Kullanıcıları için Sosyal Kaygı Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS programı kullanılmıştır. Verilerin normal dağılım gösterip göstermediğini değerlendirmek için mod-medyan-aritmetik ortalama, çarpıklık-basıklık ve Kolmogorov-Smirnov testleri kullanılmıştır. Analiz sonuçlarında verilerin normal dağılım gösterdiği görülmüştür. Öğretmen adayları paylaşılan içerik, etkileşim ve özdeğerlendirme kaygısı faktörlerinde nadiren düzeyinde kaygıya sahip oldukları belirlenmiştir. Bu bulgu, öğretmen adaylarının sosyal medyada paylaştıkları içerikler konusunda ve sosyal medya üzerindeki etkileşim süreçlerine veya başkalarının değerlendirmelerine dair önemli bir kaygı taşımadıklarını göstermektedir. Gizlilik kaygısı faktörüne ilişkin ortalama puan ise katılımcıların bu konuda genellikle düzeyinde kaygı duyduklarını ve bu durum, sosyal medyada kişisel bilgilerin gizliliği ve mahremiyeti konusundaki endişelerin diğer faktörlere kıyasla daha yüksek olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigated pre-service teachers' levels of internet addiction and social media anxiety, as well as differences in these levels based on independent variables (such as gender, department, grade level, duration of social media use, family income level, and daily online activity). The study employed a cross-sectional survey design. A total of 421 preservice teachers (129 science teachers and 292 mathematics teachers) from different grade levels in Central Anatolia were included in the study via simple random sampling. The data were collected using the Internet Addiction Scale developed by Young (1998) and adapted into Turkish by Bayraktar (2001), as well as the Social Anxiety Scale for Social Media Users developed by Alkis, Kadirhan, and Sat (2017). The data were analyzed using SPSS. Mode, median, arithmetic mean, skewness, kurtosis, and the Kolmogorov-Smirnov test were used to assess whether the data conformed to a normal distribution. The analysis results indicated that the data conformed to a normal distribution. It was observed that preservice teachers infrequently experience anxiety related to shared content, interaction, and self-assessment. This finding suggests that preservice teachers do not exhibit substantial distress about the content they share on social media, nor do they experience significant concern about social media interactions or evaluations by others. The mean score for the privacy concern factor suggests that participants typically exhibit moderate levels of apprehension in this area. This indicates that apprehensions regarding the privacy and confidentiality of personal information on social media are more prominent than other considerations.