Platelet zengin plazma uygulama iletonsillektomi komplikasyonlarının önlenmesi, azaltılması
Prevention and reduction of tonsillectomy-related complications usingplatelet-rich plasma application
- Tez No: 990387
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KÜLAHLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Tonsillektomi kulak burun boğaz pratiğinde en sık uygulanan cerrahi işlemlerden biri olup postoperatif dönemde komplikasyonlarını azaltılmasına yönelik farklı cerrahi teknikler ve ek tedavi modaliteleri ile çok sayıda çalışma yapılmış olsa hala önemli bir sorun olmaya devam etmektedir. Son yıllarda, doku iyileşmesini hızlandırma ve komplikasyonları azaltmak amacı ile plateletten zengin plazma uygulamaları dikkat çekmiştir. Bu çalışmada tonsillektomi sonrası görülen komplikasyonların önlenmesi veya en aza indirilmesi amacıyla tonsillektomi sonrası tonsil lojuna lokal olarak uygulanan PRP'nin postoperatif ağrı, beslenme, analjezik gereksinimi, kanama durumu, yeniden hastaneye yatış oranları, iyileşme süreci ve yaşam kalitesi üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma 19.07.2023 tarihli KAEK-543 nolu etik kurul onayı sonrası Akdeniz üniversitesi hastanesi kulak burun boğaz anabilim dalında prospektif bir araştırma olarak yapıldı.Çalışmada kontrol ve çalışma grubundaki her hastaya aynı cerrah tarafından aynı cerrahi teknik ile standart tonsillektomi uygulandı. Çalışma grubu hastalarına her iki tonsil lojuna platelet zengin plazma subkapsüler düzeyde enjekte edildi. Postoperatif dönemde hem çalışma hem kontrol grubu hastalarının tümüne her aşaması için aynı prosedür uygulandı ve postoperatif komplikasyonlar oluşturduğumuz anket formları aracılığıyla takip edildi ve bu verileri istatisliksel olarak karşılaştırıldı. Çalışmamıza 3 - 58 yaş aralığında 63 hasta çalışma grubu, 63 hasta kontrol grubu olmak üzere 126 hasta ile yapıldı. Bu çalışmamızda postoperatif ağrı skorları 6. saatten 10. güne kadar yapılan ölçümlerde PRP uygulanan grupta kontrol grubuna göre daha düşük bulunmuş olup analjezi gereksinimi açısından postoperatif ilk yedi gün ile 10. günde çalışma grubunun analjezik ihtiyacının kontrol grubuna göre daha düşük bulundu. Her iki grupta beslenme düzeyleri postoperatif beslenme düzeylerinde istatisliksel olarak fark saptanmamıştır. Alt analizlere göre PRP'nin özellikle 6 - 17 yaş grubunda postoperatif ağrı düzeylerini, analjezi gereksinimini azalttığı ve beslenme düzeylerini arttırdığı gösterilmiştir. Çalışmamızda tonsillektomi sonrası görülen tüm kanamalar sekonder kanama olup oranlar çalışma grubunda %6, kontrol grubunda %13,7 raporlanmış ve bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır.Hem kontrol hem çalışma grubu hastalarında diğer komplikasyonlar görülmedi. Tonsillektomi sonrası PRP uygulaması postoperatif ağrı düzeylerini azalttığı, buna paralel olarak analjezi gereksinimini azalttığı ve beslenme düzeylerini arttırdığı bulundu. Bu olumlu etkilerin özellikle 6 - 17 yaş hasta grubunda olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Tonsillectomy is one of the most frequently performed surgical procedures in otolaryngology practice. Despite numerous studies investigating different surgical techniques and adjunctive treatment modalities aimed at reducing postoperative complications, it remains a significant clinical concern. In recent years, platelet-rich plasma (PRP) applications have gained attention for their potential to accelerate tissue healing and reduce complications. This study aimed to evaluate the effects of locally administered PRP into the tonsillar fossae following tonsillectomy on postoperative pain, nutritional intake, analgesic requirements, bleeding, hospital readmission rates, recovery process, and quality of life, with the goal of preventing or minimizing postoperative complications. This prospective study was conducted in the Department of Otolaryngology at Akdeniz University Hospital following the approval of the Ethics Committee (decision number KAEK-543, dated 19.07.2023). All patients in both the control and study groups underwent standard tonsillectomy performed by the same surgeon using an identical surgical technique. In the study group, platelet-rich plasma was injected subcapsularly into both tonsillar fossae. In the postoperative period, the same procedure was applied to all patients in both the study and control groups for each stage, and postoperative complications were monitored using questionnaire forms we developed. These data were then statistically compared. A total of 126 patients aged between 3 and 58 years were included in the study, with 63 patients in the study group and 63 in the control group. Postoperative pain scores, measured from the 6th hour to the 10th postoperative day, were significantly lower in the PRP group compared to the control group. Analgesic requirements were also found to be lower in the study group during the first seven postoperative days and on day 10. No statistically significant difference was found in nutritional intake levels between the two groups. Subgroup analyses indicated that PRP was particularly effective in reducing postoperative pain and analgesic needs and improving nutritional intake in patients aged 6–17 years. All instances of postoperative bleeding were secondary hemorrhages, reported at rates of 6% in the study group and 13.7% in the control group; however, this difference was not statistically significant. No other complications were observed in either the control or study group patients. It was found that PRP application after tonsillectomy reduced postoperative pain levels, correspondingly decreased the need for analgesia, and improved nutritional intake. These positive effects were particularly observed in the 6–17 age group.