Ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin doğadaki madde döngüsünün bileşenleri, birbirleriyle ilişkisi ve yaşam açısından önemine ilişkin anlayışlarının incelenmesi
Investigation of middle school 8th grade students' understanding of the components of the matter cycle in nature, relationship with each other and importance for life
- Tez No: 990401
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUFAN İNALTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul sekizinci sınıf öğrencilerinin madde döngülerine (su, oksijen, karbon ve azot) ilişkin anlayışlarını incelemektir. Araştırma nitel yönteme dayalı yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini Çorum il merkezindeki üç devlet ortaokulunun 8. sınıfında öğrenim gören 159 öğrenci oluşturmuştur. Veriler, madde döngüleri bilgi formu, çizim modelleme formu ve görüşme formu kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde; betimsel istatistik, ANOVA ve içerik analizi kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları, öğrencilerin büyük çoğunluğunun madde döngülerine ilişkin kavramsal anlayışlarının kısmi doğru ve yanlış/boş düzeyinde yoğunlaştığını göstermiştir. ANOVA sonuçları öğrencilerin su, oksijen, karbon ve azot döngülerine yönelik kavramsal bilgi puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar olduğunu ortaya koymuştur. Bununla birlikte oksijen ve su döngüsünde diğer döngülere kıyasla öğrencilerin daha iyi oldukları görülmüştür. Madde döngülerinin canlı yaşamıyla ilişkisine dair görüşme bulguları, öğrencilerin döngülerdeki birçok yaşamsal bileşeni zihinlerinde yeteri kadar yapılandırmadıklarına işaret etmiştir. Çizim formundan elde edilen bulgular ise, öğrencilerin büyük çoğunluğunun tüm döngülerde bileşenleri ve gerçekleşen süreçleri doğru biçimde modellemediklerini ortaya koymuştur. Bu bulgulara dayalı olarak ortaokul 8. Sınıf öğrencilerinin madde döngüleri üzerine sistemsel düşünmelerini destekleyici öğretim yaklaşımlarının ve kavramsal anlayışlarını geliştirici kaynak materyallere ihtiyaç olduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine eighth-grade middle school students' understanding of matter cycles (water, oxygen, carbon, and nitrogen). The research was conducted using qualitative methods. The sample consisted of 159 eighth-grade students attending three public middle schools in the city center of Çorum. Data were collected using a matter cycles knowledge form, a drawing and modeling form, and an interview form. Descriptive statistics, ANOVA, and content analysis were employed in the data analysis. The findings revealed that the conceptual understanding of the majority of students regarding matter cycles was concentrated at partially correct and incorrect levels. The ANOVA results indicated statistically significant differences among students' knowledge levels of the water, oxygen, carbon, and nitrogen cycles. However, students demonstrated higher levels of understanding in the oxygen and water cycles compared to the other cycles. Interview findings related to the relationship between matter cycles and living organisms indicated that students were unable to adequately mentally model many vital components involved in these cycles. Furthermore, the results obtained from the drawing form showed that most students experienced difficulties in accurately modeling the components and processes involved in all cycles. Based on these findings, it can be concluded that there is a need for instructional approaches that support eighth-grade students' systems thinking regarding matter cycles, as well as for instructional materials that enhance their conceptual understanding.