Hollywood sinemasında anlatı, mitoloji ve psikanaliz: Oidipus'tan Darth Vader'a Anakin Skywalker'ın mitolojik ve psikanalitik yolculuğu
Narrative, mythology, and psychoanalysis in hollywood cinema: The mythological and psychoanalytic journey of Anakin Skywalker from Oedipus to Darth Vader
  1. Tez No: 990400
  2. Yazar: NECATCAN ŞERBETÇİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ KURTYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema ve Televizyon Bilim Dalı
Özet
Tez Star Wars Saga'nın ilk altı filminde Anakin Skywalker'ın dönüşümünü özgün bir yaklaşım olan psiko-mitolojik analiz yöntemi ile incelemektedir. Tezin temel problemi,“Anakin Skywalker'ın karanlık tarafa geçişi Hollywood'un modern mit yapısı içinde psikanalitik olarak nasıl okunabilir?”sorusuna dayanmaktadır. Tezin özgün katkısı, psikanalitik kuramı (Freud, Lacan) mitolojik yapı çözümlemesiyle (Campbell, Jung) tek ve bütünlüklü bir yöntem altında birleştiren psiko-mitolojik inceleme modelinin ilk kez sistematik bir biçimde uygulanmasıdır. Psiko-mitolojik analiz yöntemi, iki düzlemin eşzamanlı işletilmesiyle tasarlanmaktadır. Psikanalitik düzlem; Oidipus kompleksi, ayna evresi, simgesel düzen, özdeşleşme, yas ve kayıp gibi kavramlarla karakterin bilinçdışı çatışmalarının incelenmesidir. Mitolojik düzlem; Kahramanın yolculuğu, gölge arketipi, dönüş motifi ve kolektif bilinçdışı unsurlarıyla dramatik yapının çözümlenmesidir. Bu iki düzlem, sahne temelli ayrıntılı içerik analiziyle bir arada yorumlanmaktadır. Işık, müzik, kamera, mekân düzeni ve renk kullanımı gibi sinematografik öğeler temel çözümleme yöntemi olmamasına karşın karakterin dönüşüm dinamikleriyle ilişkilendirilmektedir. Tezde nitel bir araştırma tasarımı kullanılmış; evren olarak Star Wars evreni, örneklem olarak ise Anakin Skywalker'ın gelişimsel süreklilik sunduğu Episode I–VI filmleri, amaçlı örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir.Analiz için her filmden Anakin'in kimlik çatışmalarının, otorite figürüyle gerilimlerinin, gölge arketipinin belirginleştiği anların ve Padme-Obi-Wan-Jedi Konseyi ile ilişkilerinin dramatik olarak yoğunlaştığı sahneler seçilmiştir. Bulgular, Anakin'in karanlık tarafa yönelişinin bir“kötülük tercihi”nden çok Jedi tarikatının bastırıcı yapısı, Konsey'in kurumsal ötekileştirmesi, çocukluk travmaları, baba eksikliği, kayıp korkusu ve Palpatine'in manipülatif kabul söylemiyle şekillenen çok katmanlı bir psikodinamik süreç olduğunu ortaya koymaktadır. Nihai çözülme ise Luke'un koşulsuz kabullenişiyle gerçekleşmekte ve Anakin'i kahraman ve gölge arketiplerini birleştiren özgün bir modern mit figürü hâline getirmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines Anakin Skywalker's transformation in the first six films of the Star Wars Saga using a unique approach: psychomythological analysis. The thesis's central question is,“How can Anakin Skywalker's transition to the dark side be psychoanalytically interpreted within Hollywood's modern myth structure?”Its unique contribution is the first systematic application of a psychomythological analysis model that combines psychoanalytic theory (Freud, Lacan) with mythological structural analysis (Campbell, Jung) into a single, unified method. The psychomythological analysis method is designed to operate simultaneously on two levels. The psychoanalytic level examines the character's unconscious conflicts through concepts such as the Oedipus complex, the mirror stage, the symbolic order, identification, mourning, and loss. The mythological level analyzes the dramatic structure, including the hero's journey, the shadow archetype, the return motif, and elements of the collective unconscious.These two levels are interpreted together through a detailed scene-based content analysis. Cinematographic elements such as lighting, music, camera, spatial layout, and color use, while not the primary method of analysis, are linked to the character's transformational dynamics. The thesis utilizes a qualitative design, and through purposive sampling, only the films Episodes I–VI, in which Anakin exhibits developmental continuity, are selected as the universe and sample. Scenes from each film were selected for analysis, depicting Anakin's identity conflicts, tensions with authority figures, moments when his shadow archetype becomes evident, and his relationships with Padmé, Obi-Wan, and the Jedi Council intensify dramatically.The findings reveal that Anakin's turn to the dark side was not a“choice of evil,”but rather a multilayered psychodynamic process shaped by the Jedi order's oppressive structure, the Council's institutional marginalization, childhood traumas, the absence of a father, fear of loss, and Palpatine's manipulative rhetoric of acceptance. The final resolution occurs with Luke's unconditional acceptance, making Anakin a unique modern myth figure who combines the hero and shadow archetypes.