Matricentric feminist reading of Elisa Albert's After Birth (2015) and Sheila Heti's Motherhood (2018)
Elisa Albert'ın Doğumdan Sonra (2015) ve Sheıla Hetı'nin Annelik (2018) romanlarının annelik merkezli feminist okuması
  1. Tez No: 990431
  2. Yazar: RABİA ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE ÖZYURT KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Elisa Albert'ın Doğumdan Sonra (2015) ve Sheila Heti'nin Annelik (2018) adlı romanlarını annelik merkezli feminizm perspektifinden incelemektedir. İlk kez 2016 yılında Andrea O'Reilly tarafından ortaya atılan annelik merkezli feminizm, annelik deneyimini, annelerin ihtiyaçlarını ve epistemolojik bir düzlemde anneliğin başlı başına kendisini merkezlendiren bir okumayı mümkün kılar. Mevcut tezde kullanılan bu teori, Doğumdan Sonra ve Annelik romanlarının annelik kavramını nasıl yeniden yorumladığına ve nasıl yeniden inşa ettiğine ışık tutar. Dördüncü dalga feminizmin kültürel ve politik iklimi içerisinde konumlanan çalışma, anneliğin çok katmanlı bir kavram olduğunu söylerken; onun toplumsal, kültürel, politik ve psikolojik esaslarla şekillendiğini açıklar. Bu bakış açısıyla diyalog halinde olan Doğumdan Sonra ve Annelik romanları, anneliği sabit ya da evrensel olarak paylaşılan bir durumdan ziyade; çelişkilerle, parçalanmalarla ve sorgulamalarla tanımlanmış bir deneyim olduğunu tasvir eder. Bahsi geçen eserler, anneliğin birçok karmaşıklık ve zorluk içerdiğini ve anneliğin biyolojik anneliğin ötesine uzanan biçimlerinin olduğunu gösterir. Tez, Doğumdan Sonra ve Annelik romanlarının analizinde tematik ve yapısal bir yaklaşım benimser ve bu metinlerin anneliğin duygusal ve bedensel karmaşıklıklarını, aynı zamanda anneliklerde geleneksel olmayan ihtimallerin nasıl kurguladığının cevabını bulmaya çalışır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines Elisa Albert's After Birth (2015) and Sheila Heti's Motherhood (2018) from the perspective of matricentric feminism. First coined by Andrea O'Reilly in 2016, matricentric feminism enables a reading that centralizes maternal experience, mothers' needs, and motherhood itself in an epistemological stand. Employed in this thesis, this theory sheds light on the ways how After Birth and Motherhood rethink and reconstruct the concept of motherhood. The research, which is positioned within the cultural and political atmosphere of fourth-wave feminism, suggests that motherhood is a multilayered concept. It is shaped by social, cultural, political and psychological elements. In the dialogue with this perspective, both After Birth and Motherhood depict motherhood not as a stable or universally shared condition but as an experience marked by ambivalence, fragmentation, and negotiation. These works show that motherhood includes many complexities, challenges, and alternatives, including forms of mothering that extend beyond biological maternity. The thesis follows a thematic and structural approach in the analysis of After Birth and Motherhood and seeks to find an answer to how these texts fictionalize the emotional and bodily complexities of motherhood alongside its non-traditional possibilities.