The other mothers in Caryl Phillips's The Final Passage and The Lost Child
Caryl Phillips'ı̇n The Final Passage ve The Lost Child romanlarında ötekı̇ anneler
  1. Tez No: 762369
  2. Yazar: AYBÜKE GÜZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA YILDIZ BAĞÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu tez, Caryl Phillips'in The Final Passage ve The Lost Child romanlarındaki annelik temsillerini annemerkezli feminizm çerçevesinde inceler. Bu romanlara farklı açılardan odaklanan kapsamlı bir literatür olsa da Phillips'in bu romanlarda başarılı bir şekilde resmettiği annelik temsillerini analiz açısından literatürde bir boşluk görünmektedir. Phillips bu romanlarında çeşitli bağlamlarda çoklu Öteki anne örnekleri sunar. Bu nedenle, romanları, bu çoğul anne tasvirlerini anlayabilmek için kesişimsel bir okuma gerektirir. Bu bağlamda var olan literatüre katkıda bulunmayı amaçlayan bu tez, kesişimsel odağından faydalanmak amacıyla annemerkezli feminizm teorik çerçevesinden faydalanarak Phillips'in çoğul Öteki anne karakterlerini inceler. Böylece bu tez, Caryl Phillips'in bu romanlarda çoğul ve özellikle de Öteki anne tasvirleri sunarak, idealize edilmiş, evrensel olarak kabul görmüş ve geleneksel kabul edilen annelik konseptlerini sorunsallaştırdığını iddia eder. Bu şekilde, Phillips bir yandan karakterlerinin annelik deneyimlerini etkileyen ırk, sınıf ve emperyalizm gibi sosyo-politik ve ekonomik eşitsizlikleri açığa çıkarırken, bir yandan da normatif ve ataerkil annelik kavramlarını yapıbozuma uğratır. Bu analizlerin sonucunda, bu tez aynı zamanda, Phillips'in The Final Passage'ta değil ama otuz yıl sonra yazdığı The Lost Child'da anaerkil bir anlatım sergilediğini ileri sürer.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the fictional motherhood representations in Caryl Phillips's novels The Final Passage (1995) and The Lost Child (2015) through the critical lens of matricentric feminism. Although there is an extensive body of scholarship focusing on these novels from various perspectives, there seems to be a gap in exploring their motherhood representations, which Phillips successfully treats. Phillips, in these novels, presents plural Other motherhood experiences in various contexts. Thus, his novels merit an intersectional reading to comprehend these mother characterisations. With an aim to contribute to the existing scholarship in that regard, this thesis analyses Phillips's plural mother characters by employing the theoretical framework of matricentric feminism in order to make use of its intersectional focus. It, then, argues that by offering plural and, particularly, Other mother figures in these novels, Caryl Phillips problematises the idealised, universal, and traditional conceptions motherhood. In so doing, he deconstructs the normative and patriarchal conceptions of motherhood while he lays bare the socio-political and economic inequalities, such as race, class, and colonialism, which affect the experiences of his characters' mothering(s). As a result of these analyses, this thesis also asserts that Phillips achieves to have a matrifocal narrative not in The Final Passage but in The Lost Child, which he wrote thirty years later.