Çeşitli gıdalardan farklı besiyerleri kullanılarak izole edilen küflerden aspergillus'ların klasik ve moleküler yöntemlerle tanımlanması
Isolation of moulds from various foods using different culture media and identification of aspergillus by classical and molecular methods
  1. Tez No: 990432
  2. Yazar: SEDA SULTAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL VAR ÖNGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Doğada yaygın olarak bulunan küf sporları, hammaddenin temininden son ürünün tüketime sunulmasına kadar prosesin çeşitli aşamalarında gıdaları kontamine ederek, halk sağlığı ve ekonomik kayıplar açısından önemli problemlere neden olmaktadır. Gıdaların bileşimi ve maruz kaldıkları depolama koşulları farklılık gösterdiğinden mikrofloraları da birbirinden oldukça farklıdır. Bu sebeple tüm gıdalarda küf ve mayaların sayımı ve izolasyonu için tek bir kültür ortamı yeterli olmayabilmektedir. Bu çalışmada küf izolasyonu ve sayımı amacıyla kullanılan 5 farklı ticari besiyerinin (Potato Dextrose Agar, Chloramphenicol Glucose Agar, Dichloran Rose Bengal Chloramphenicol Agar, Dichloran Glycerol %18 Agar, Sypmhony Agar) performansları küf gelişim süresi, izolat çeşitliliği ve izolat sayısı bakımından değerlendirilmiştir. Çalışmanın materyalini Adana piyasasından tesadüfi örnekleme yolu ile temin edilen tahıl (15 adet), meyve-sebze (18 adet), et ürünleri (10 adet), yağ (10 adet), süt ürünleri (14 adet) ve diğer gıdalar (33 adet) olmak üzere 6 farklı örnek grubu oluşturmuştur. Çalışmamızda analize alınan toplam 100 örneğin 44 (%44)'ünden tüm besiyerlerinden küf izolasyonu yapılmış ve Aspergillus spp.'nin baskın tür olduğu tespit edilmiştir. Tüm örnek gruplarında, küf gelişimini en fazla destekleyen besiyerinin Syphmony Agar olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar küf yükü bakımından değerlendirildiğinde tahıl ürünleri grubu, süt ürünleri grubu, diğer gıdalar grubu, yağ ve et ürünleri grubunda beş besiyerinin de benzer performans sergilediği, sebze-meyve grubunda ise PDA, SA ve DRBC'ın diğer iki besiyerine kıyasla (DG18, CGA) daha fazla küf kolonisi sayımına olanak sağladığı tespit edilmiştir. Baskın cins olan Aspergillus'lardan karsinojen etmen özelliği ile bilinen Aspergillus flavus morfolojik olarak tanımlanırken, tanımlamanın moleküler doğrulaması için izole edilen Aspergillus flavus suşlarına ait ITS ve β-tubulin gen bölgeleri Sanger yöntemiyle dizilenmiş, elde edilen diziler BLASTn ve çoklu hizalama analizleri ile GenBank referanslarıyla karşılaştırılmıştır. Tüm izolatların ilgili gen bölgelerinde %100 benzerlik göstermesi, tür düzeyindeki morfolojik ve moleküler tanımlamayı doğrulamıştır.
Özet (Çeviri)
Mold spores are ubiquitous in nature and can contaminate food products at various stages of processing—from raw material acquisition to final consumption—posing significant public health and economic concerns. Because food composition and storage conditions vary widely, the associated microbiota also differ considerably. For this reason, a single culture medium is often insufficient for the enumeration and isolation of molds and yeasts across all food types. In this study, the performance of five commercial media (Potato Dextrose Agar, Chloramphenicol Glucose Agar, Dichloran Rose Bengal Chloramphenicol Agar, Dichloran Glycerol 18% Agar, and Symphony Agar) commonly used for mold isolation and enumeration was evaluated in terms of mold growth rate, isolate diversity, and isolate count. The study material consisted of six food categories collected by random sampling from Adana market: cereals (n=15), fruits and vegetables (n=18), meat products (n=10), vegetable oils and butter (n=10), dairy products (n=14), and other foods (n=33). Among the 100 samples analyzed, mold isolation on all five media was achieved in 44 (44%) samples, with Aspergillus spp. identified as the predominant genus. Symphony Agar supported the highest level of mold growth across all sample groups. Based on mold load evaluations, all five media exhibited similar performance for cereals, dairy products, other foods, oils, and meat products, whereas in the fruit–vegetable group, PDA, SA, and DRBC yielded higher colony counts compared to DG18 and CGA. Among the dominant Aspergillus species, Aspergillus flavus, which is known for its carcinogenic potential, was morphologically identified. For molecular confirmation of this identification, the ITS and β-tubulin gene regions of the isolated Aspergillus flavus strains were sequenced using the Sanger method, and the obtained sequences were compared with GenBank references using BLASTn and multiple sequence alignment analyses. The observation that all isolates showed 100% similarity in the relevant gene regions confirmed the morphological and molecular identification at the species level.