Yulaf ileri hat ve çeşitlerinin verim ve bazı kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of yield and some quality traits of oat advancedlines and cultivars
- Tez No: 990435
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA DUMLUPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Kahramanmaraş ekolojik koşullarında yetiştirilen 10 farklı yulaf genotipinin bazı morfolojik, verim ve kalite özelliklerini belirlemek amacıyla 2022-2023 ürün yılında tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Araştırmada, bitki boyu, salkım uzunluğu, salkımdaki tane sayısı, salkım tane ağırlığı, tane verimi, bin tane ağırlığı, hektolitre ağırlığı ve tane protein oranı gibi özellikler incelenmiştir. Deneme sonuçlarına göre, salkım uzunluğu, salkımdaki tane sayısı, salkım tane ağırlığı, tane verimi, bin tane ağırlığı ve hektolitre ağırlığı özellikleri yönünden genotipler arasında %1 önem düzeyinde (p<0.01) farklılıklar tespit edilmiştir. Ancak, bitki boyu ve tane protein oranı bakımından genotipler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık belirlenmemiştir. Salkım uzunluğu bakımından en yüksek ortalama Arslanbey (24.0 cm) genotipinde belirlenirken, salkımdaki tane sayısı açısından Yeniçeri (100.8 adet) çeşidi öne çıkmıştır. Salkımdaki tane ağırlığında TL254 (4.2 g) ve Yeniçeri (3.9 g) genotipleri en yüksek değerlere sahip olmuştur. Tane verimi yönünden Afri-54 genotipi diğer genotiplere göre belirgin şekilde daha yüksek performans göstermiştir (732.1 kg/da). Bin tane ağırlığı bakımından Afri-54 (35.9 g) ve Arslanbey (33.4 g) genotipleri öne çıkarken, hektolitre ağırlığında Fetih genotipi 48.4 kg/hl ile en yüksek değeri vermiştir. Elde edilen sonuçlar, özellikle salkımdaki tane sayısı, salkım tane ağırlığı, tane verimi ve bin tane ağırlığı gibi özelliklerin genetik faktörlerden güçlü biçimde etkilendiğini ve bu özelliklerin yulaf ıslah çalışmalarında seleksiyon kriteri olarak değerlendirilebileceğini ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, Kahramanmaraş koşullarında yürütülen bu çalışma, bazı yulaf genotiplerinin verim ve kalite özellikleri bakımından üstün performans sergilediğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted during the 2022-2023 growing season to determine some morphological, yield, and quality characteristics of 10 different oat genotypes grown under the ecological conditions of Kahramanmaraş. The study was carried out using a randomized complete block design with three replications. The study examined characteristics such as plant height, panicle length, number of grains per panicle, grain weight per panicle, grain yield, thousand-kernel weight, hectoliter weight, and grain protein ratio. According to the results, differences among genotypes were found to be significant at the 1% level (p < 0.01) for panicle length, number of grains per panicle, grain weight per panicle, grain yield, thousand-kernel weight, and hectoliter weight. However, no statistically significant difference was observed regarding plant height and grain protein ratio. The results for specific genotypes are as follows: Panicle length: The highest average was determined in the Arslanbey (24.0 cm) genotype. Number of grains per panicle: The Yeniçeri (100.8 units) variety stood out. Grain weight per panicle: The TL254 (4.2 g) and Yeniçeri (3.9 g) genotypes achieved the highest values. Grain yield: The Afri-54 genotype showed significantly higher performance (732.1 kg/da) compared to other genotypes. Thousand-kernel weight: Afri-54 (35.9 g) and Arslanbey (33.4 g) genotypes were prominent. Hectoliter weight: The Fetih genotype yielded the highest value at 48.4 kg/hl. The findings indicate that traits such as the number of grains per panicle, grain weight per panicle, grain yield, and thousand-kernel weight are strongly influenced by genetic factors. Consequently, these traits can be evaluated as selection criteria in oat breeding studies. In conclusion, this study conducted in Kahramanmaraş demonstrates that certain oat genotypes exhibit superior performance in terms of yield and quality characteristics.