Genel integral dönüşümleri kullanılarak elde edilen matematiksel modellerin farklı kesirli türevler için analizi ve uygulamaları
Analysis and applications of mathematical models using general integral transformations for different fractional derivatives
  1. Tez No: 990447
  2. Yazar: ENVER ÜLGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKGÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu doktora tezinde, kesirli diferansiyel denklemlerin çözümüne yönelik klasik yaklaşımların ötesine geçilerek, farklı kesirli türev tanımlarıyla bütünleştirilmiş genel integral dönüşümlerine dayalı yeni bir analitik çerçeve geliştirilmiştir. Riemann–Liouville ve Caputo gibi klasik kesirli türevlerin yanı sıra Caputo–Fabrizio, Atangana–Baleanu ve sabit orantılı kesirli türevler de ele alınmış; bu türevlerin, sahip oldukları çekirdek fonksiyon yapıları sayesinde farklı hafıza etkilerini modelleyebilme yeteneğine sahip olduğu gösterilmiştir. Öncelikle, Laplace, Sumudu ve Elzaki dönüşümlerini kapsayan genel integral dönüşüm teorisi sunulmuş ve bu dönüşümlerin çeşitli kesirli türev operatörleriyle uyumluluğu sistematik olarak incelenmiştir. Literatürde \emph{Yeni Genel İntegral Dönüşümü} olarak bilinen bu dönüşümün, parametrik yapısı sayesinde geniş bir özel durum kümesini kapsadığı ve Caputo–Fabrizio ile Atangana–Baleanu gibi modern kesirli türevlerle yüksek uyum gösterdiği ortaya konmuştur. Tezin uygulamalı bölümünde, solunum mekaniği, ekonomik büyüme (GSYİH) ve epidemik yayılım alanlarında kesirli türevler kullanılarak özgün matematiksel modeller geliştirilmiş ve bu modeller genel integral dönüşümleri yardımıyla analitik olarak çözülmüştür. Ayrıca, SUM integral dönüşümü adı verilen yeni bir integral dönüşüm tanımlanmış ve bu dönüşümün temel özellikleri ayrıntılı biçimde incelenmiştir. Uygun parametre seçimleri altında SUM dönüşümünün literatürde yer alan çeşitli integral dönüşümlere özel hâl olarak indirgenebildiği gösterilmiş; farklı kesirli türev tanımlarına karşılık gelen kutup analizleri ve transfer fonksiyonları bu dönüşüm kullanılarak elde edilmiştir. Bunun yanı sıra, Uyumlu Kesirli Genel İntegral Dönüşüm adıyla yeni bir dönüşüm tanımlanmış ve bu dönüşümün bazı özellikleri ile uygulamaları sunulmuştur. Sonuç olarak bu tez, kesirli kalkülüs ile genel integral dönüşüm tekniklerini birleştirerek önemli kuramsal katkılar sunmakta ve disiplinler arası uygulamalar için güçlü bir modelleme yaklaşımı ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this doctoral dissertation, a new analytical framework based on general integral transforms integrated with different definitions of fractional derivatives is developed by going beyond classical approaches for solving fractional differential equations. In addition to classical fractional derivatives such as Riemann-Liouville and Caputo, modern fractional derivatives including Caputo-Fabrizio, Atangana-Baleanu, and constant proportional fractional derivatives are considered, demonstrating their capability to model different memory effects through their kernel function structures. First, a general integral transform theory encompassing the Laplace, Sumudu, and Elzaki transforms is presented, and the compatibility of these transforms with various fractional derivative operators is systematically investigated. This transform, known in the literature as the \emph{New General Integral Transform}, is shown to cover a wide range of special cases through its parametric structure and to exhibit high compatibility with modern fractional derivatives such as Caputo-Fabrizio and Atangana-Baleanu. In the applied part of the thesis, original mathematical models are developed using fractional derivatives in three different fields: respiratory mechanics, economic growth (GDP), and epidemic spread, and these models are analytically solved using general integral transforms. Moreover, a new integral transform called the SUM integral transform is introduced, and its fundamental properties are examined in detail. It is shown that the SUM transform can be reduced to several integral transforms available in the literature as special cases through appropriate parameter selections, and pole analyses and transfer functions corresponding to different fractional derivative definitions are obtained using this transform. In addition, a new transform named the Compatible Fractional General Integral Transform is defined, and some of its properties and applications are presented. In conclusion, this dissertation provides significant theoretical contributions by combining fractional calculus with general integral transform techniques and presents a powerful modeling approach for interdisciplinary applications.