Multiple sklerozlu bireylerde alt ekstremiteye uygulanan proprioseptif nöromusküler fasilitasyon yönteminin denge, yürüme ve yorgunluk parametreleri üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of proprioceptive neuromuscular facilitation method applied to the lower extremity on balance, gait, and fatigue parameters in individuals with multiple sclerosis
  1. Tez No: 990460
  2. Yazar: METEHAN ÖĞÜT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sanko Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, alt ekstremite Proprioseptif Nöromusküler Fasilitasyon (PNF) egzersizlerinin Multiple Sklerozlu (MS) bireylerde denge, yürüyüş ve yorgunluk üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçlamıştır. Çalışmaya 26 MS'li birey (18 kadın 8 erkek) dahil edildi. Katılımcılar iki gruba ayrıldı. Çalışma grubu (n=13) alt ekstremite PNF egzersizleri, kontrol grubu (n=13) altı hafta boyunca haftada 3 gün alt ekstremite dirençli egzersiz eğitimi aldı. Statik denge tandem duruş testi ve romberg testi ile, dinamik denge 4 adım kare testi ve süreli kalk yürü testi ile yürüme hızı 25 adım yürüme testi ile, yürüme enduransı 2 dakika yürüme testi ile, yorgunluk ise yorgunluk şiddet ölçeği ile tedavi öncesi ve tedavi sonrası olmak üzere 2 defa değerlendirildi. Grup içi tedavi öncesi ve tedavi sonrası karşılaştırmada çalışma ve kontrol grubunda tandem duruş testi (p=0.001), romberg testi (p=0.001), 4 adım kare testi (p=0.001), süreli kalk yürü testi (p=0.001), 25 adım yürüme testi (p=0.001), 2 dakika yürüme testi (p=0.001) ve yorgunluk şiddet ölçeğinde (p=0.001) önemli ölçüde iyileşmeler görüldü. Ancak, gruplar arası tedavi öncesi ve tedavi sonrası karşılaştırmada tandem duruş testi (p=0.001), romberg testi (p=0.001), 4 adım kare testi (p=0.001), süreli kalk yürü testi (p=0.001), 25 adım yürüme testi (p=0.001) sonuçlarının çalışma grubunda daha fazla iyileştiği görüldü. Yorgunluk şiddet ölçeği (p=0.884) ve 2 dakika yürüme testi (p=0.059) sonuçlarında ise gruplar arasında anlamlı fark bulunmadığı görüldü. Bu çalışma MS'li bireylerde alt ekstremite kaslarına uygulanan PNF egzersizlerinin dengeyi ve yürümeyi iyileştirmede direnç egzersizlerinden daha üstün olduğunu göstermiştir MS'li bireylerde semptomların iyileşmesi için PNF egzersizleri tercih edilebilir bir yaklaşım olarak kabul edilebilir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of lower extremity Proprioceptive Neuromuscular Facilitation (PNF) exercises on balance, gait, and fatigue in individuals with Multiple Sclerosis (MS). The study included 26 individuals with MS (18 women, 8 men). Participants were divided into two groups. The experimental group (n=13) received lower extremity PNF exercises, while the control group (n=13) received lower extremity resistance exercise training three days per week for six weeks. Static balance was assessed using the tandem stance test and Romberg test, dynamic balance using the 4-step square test and the timed up-and-go test, walking speed using the 25-step walk test, walking endurance using the 2-minute walk test, and fatigue using the fatigue severity scale - all assessed twice, before and after treatment. In the within-group pre-treatment and post-treatment comparison, significant improvements were observed in the tandem stance test (p=0.001), Romberg test (p=0.001), 4-step square test (p=0.001), timed up-and-go test (p=0.001), 25-step walk test (p=0.001), 2-minute walk test (p=0.001), and fatigue severity scale (p=0.001) in both the study and control groups. However, in the between-group pre-treatment and post-treatment comparison, the tandem stance test (p=0.001), Romberg test (p=0.001), 4-step square test (p=0.001), timed up-and-go test (p=0.001), and 25-step walk test (p=0.001) results showed greater improvement in the study group. No significant differences were found between the groups in the fatigue severity scale (p=0.884) and the 2-minute walk test (p=0.059) results. This study demonstrated that PNF exercises applied to the lower extremity muscles were superior to resistance exercises in improving balance and gait in individuals with MS. PNF exercises can be considered a preferable approach for symptom improvement in individuals with MS.