Bir işletmenin yıllık enerji kaynakları kullanımı sonucu sera gazı emisyonunun belirlenmesi
Determining greenhouse gas emissions resulting from a company's annual energy usage
- Tez No: 990461
- Danışmanlar: PROF. HİDAYET OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Değişen ve gelişen dünya düzeninde, kaynakların sınırsızmışçasına kullanımı kaynaklı çeşitli çevresel sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bunların en başında çevre kirliliği ve iklim değişikliği gelmektedir. Enerji kaynaklarının bilinçsizce kullanımı, kaynakların tükenmesine ve küresel ısınmaya yol açmaktadır. Küresel ısınmada en önemli pay sera gazı etkisidir. Dünyamız, üzerine düşen Güneş ışınlarının yanında, Dünya'dan yansıyan Güneş ışınlarıyla da ısınır. Dünya'dan yansıyan Güneş ışınlarının atmosferde absorbe olma olayına sera etkisi denmektedir. Kyoto Protokolünde, Karbondioksit (CO2), Metan(CH4), Nitröz Oksit(N2O), Hidrofluorokarbonlar (HFCs), Perfluorokarbonlar (PFCs) ve Kükürt Heksaflorür (SF6) sera gazı olarak adlandırılmıştır. Doğal kaynaklı olduğu gibi sanayileşme kaynaklıda çeşitli tepkimeler sonucunda sera gazları meydana gelmektedir. Çevre bilincinin artması ve gelecek nesiller için yaşanılabilir bir Dünya için sera gazı emisyonlarını azaltmamız gerekmektedir. Gerekli azaltma işlemlerinin başlayabilmesi için sera gazı hesaplaması ve buna yönelik önlemler alımlıdır. Bu nedenle işletmeler sera gazı emisyon kaynaklarını ve buradan meydana gelen emisyonları hesaplayarak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'na bildirmektedirler. Bu çalışmada Sera Gazı Emisyonlarının İzlenmesi ve Raporlanması Hakkında Tebliğ'i kılavuz olarak alınarak Bir İşletmenin Yıllık Enerji Kaynakları Kullanımı Sonucu Sera Gazı Emisyonunun Belirlenmiştir. Çalışmada faaliyet verileri, Ulusal Envanter Raporu ve Sera Gazı Emisyonlarının İzlenmesi ve Raporlanması Hakkında Tebliğ verilerinden yola çıkarak tesisin yıllık tahmini toplam sera gazı emisyonu 1.118.691,00 tCO2e/yıl belirlenmiştir. Bunun yanısıra işleme hesaplama temelli yöntem kullanarak sera gazı emisyonu 399.991,05 tCO2e/yıl hesaplanmıştır. Bu fark, sera gazı emisyon hesaplamalarında emisyon kaynağından alınan verilerin daha spesifik ve daha doğru olmasından kaynaklıdır.
Özet (Çeviri)
In the changing and developing world order, various environmental problems arise due to the seemingly limitless use of resources. The most prominent of these are environmental pollution and climate change. The unconscious use of energy resources leads to resource depletion and global warming. The most significant contributor to global warming is the greenhouse gas effect. Our planet is heated not only by the sun's rays falling on it, but also by the sun's rays reflected from the Earth. The absorption of reflected sun rays by the atmosphere is called the greenhouse effect. In the Kyoto Protocol, carbon dioxide (CO2), methane (CH4), nitrous oxide (N2O), hydrofluorocarbons (HFCs), perfluorocarbons (PFCs), and sulfur hexafluoride (SF6) are named as greenhouse gases. Greenhouse gases are produced as a result of various reactions, both naturally occurring and industrialized. To increase environmental awareness and ensure a livable world for future generations, we need to reduce greenhouse gas emissions. To begin the necessary reduction processes, greenhouse gas calculations and related measures must be taken. Therefore, businesses calculate their greenhouse gas emission sources and the resulting emissions and report them to the Ministry of Environment, Urbanization and Climate Change. This study, using the Communiqué on Monitoring and Reporting Greenhouse Gas Emissions as a guide, determined the annual greenhouse gas emissions of a business resulting from the use of energy sources. Based on operational data, the National Inventory Report, and data from the Communiqué on Monitoring and Reporting Greenhouse Gas Emissions, the estimated total annual greenhouse gas emission of the facility was determined to be 1,118,691.00 tCO2e/year. In addition, using a calculation-based method, the greenhouse gas emission was calculated as 399,991.05 tCO2e/year. This difference stems from the fact that data obtained from the emission source is more specific and accurate in greenhouse gas emission calculations.