Impacts of economic growth on an export driven economy: A case study of Mauritania
İhracata dayalı ekonomide ekonomik büyümenin etkileri: Moritanya örneği
- Tez No: 990474
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU SAVAŞ ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi ve Finans Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, 1986-2023 yılları arasında Moritanya'nın ihracat performansı ile önemli makroekonomik faktörler arasındaki ilişkiyi araştırmaktadır. Özellikle, ihracatın reel gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH), doğrudan yabancı yatırım (FDI) ve döviz kuru tarafından nasıl etkilendiğini incelemek için Dünya Bankası'nın Dünya Kalkınma Göstergeleri'nden elde edilen yıllık zaman serisi verileri kullanılmaktadır. Kısa dönem dinamiklerini ve uzun dönem denge ilişkilerini yakalayabilmek için çalışma, birim kök ve eşbütünleşme testlerinin yanı sıra tanısal ve istikrar analizleri ile birlikte Otoregresif Dağıtılmış Gecikme (ARDL) sınır testi yaklaşımını kullanmaktadır. Ampirik sonuçlar, ekonomik büyümenin Moritanya'nın ticaret performansını artırıcı bir rol oynadığını vurgulamakta ve GSYİH'nın hem kısa hem de uzun vadede ihracat üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkisi olduğunu göstermektedir. Kısa vadeli etkisi yavaş bir şekilde ortaya çıkmakta olup, rekabet gücüne yapılan ayarlamaların kademeli olduğunu yansıtmaktadır. Döviz kuru devalüasyonu ise uzun vadede ihracat üzerinde pozitif bir etkiye sahiptir. FDI'nın ihracat üzerindeki etkisi pozitif ancak sınırlı olup, bunun nedeni yatırımların büyük ölçüde ihraç odaklı olmayan ve genellikle madencilik sektörüne yoğunlaşmış olmasıdır. Hata düzeltme modeli, yıllık olarak sapmaların neredeyse yarısının düzeltildiğini göstererek uzun vadeli dengenin istikrarlı olduğunu doğrulamaktadır. Çalışma, Moritanya'nın ihracat performansının büyüme dinamikleri, yatırım girişleri ve döviz kuru hareketlerinden etkilendiğini, ancak sınırlı sayıda emtiaya aşırı bağımlılık nedeniyle bu etkinin sınırlı kaldığını sonucuna varmaktadır. Politika önerileri arasında ihracatın çeşitlendirilmesi, ticaret kolaylaştırma önlemlerinin iyileştirilmesi, üretken sektörlere yönelik hedefli FDI ve döviz kuru istikrarının sağlanması önemle vurgulanmaktadır. Bu önlemler, Moritanya'nın rekabet gücünü artırmak ve sürdürülebilir, ihracata dayalı kalkınmayı teşvik etmek için kritik öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the relationship between Mauritania's export performance and important macroeconomic factors between 1986 and 2023. It specifically uses yearly time series data from the World Bank's World Development Indicators to examine how exports are affected by real gross domestic product (GDP), foreign direct investment (FDI), and the exchange rate. In order to capture both short-run dynamics and long-run equilibrium relationships, the study uses the Autoregressive Distributed Lag (ARDL) bounds testing approach in conjunction with unit root and cointegration tests, as well as diagnostic and stability analyses. The empirical results highlight the role of economic growth as a driver of Mauritania's trade performance by showing that GDP has a significant positive impact on exports over the long and short terms. Although its short-term impact manifests slowly, reflecting gradual adjustments to competitiveness, exchange rate depreciation is found to have a positive long-term impact on exports. FDI has a positive but small effect on exports, indicating that its influence is still restricted because it is concentrated in extractive industries rather than diverse, export-focused sectors. Nearly half of deviations are corrected annually, according to the error correction model, which validates a stable long-term equilibrium. The study concludes that Mauritania's export performance is influenced by growth dynamics, investment inflows, and exchange rate movements, but it is limited by an overreliance on a small number of commodities. Policy recommendations emphasise the importance of export diversification, improved trade facilitation measures, targeted FDI in productive sectors, and exchange rate stability. These measures are critical for improving Mauritania's competitiveness and encouraging sustainable, export-led development.