Türkiye ekonomisinde tarım sektörü ve imalat sektörü ihracatının büyüme üzerindeki etkisi
The impact of agricultural sector and manufacturing sector exports on growth in the Turkish economy
- Tez No: 914976
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Türkiye ekonomisi son yıllarda, ihracata dayalı büyüme modeliyle dikkat çeken bir süreçten geçmektedir. Bu tezde, ekonominin temel yapı taşlarından olan imalat sanayi ve tarım sektörlerinin ihracat performansının ekonomik büyümeye etkileri ele alınmıştır. Bu iki sektör, hem dış ticaretteki konumumuzu şekillendirmekte hem de ekonomik büyümenin temel dinamiklerini oluşturmaktadır. İmalat sanayi, teknolojik yenilikler ve küresel pazarlara uyum sayesinde ekonomiye ciddi katkılar sağlamaktadır. Bu sektör, dış ticaret dengesine olan pozitif etkisiyle Türkiye'yi küresel tedarik zincirinin önemli bir oyuncusu haline getirmiştir. Öte yandan, tarım sektörü, coğrafi avantajlarımız ve iklim çeşitliliğimiz sayesinde uzun yıllardır ülke ekonomisinin bel kemiği olmuştur. Çalışmada, 1990-2021 dönemine ait ihracat verileri kullanılarak dış ticaret ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki analiz edilmiştir. İmalat sanayi ve tarım sektörüne odaklanan bu incelemede, ADF birim kök testi, VAR analizi ve Johansen eşbütünleşme testleri ugulanmıştır. Yapılan testler sonucunda, imalat sektörü ihracatı, tarım sektörü ihracatı, Ar-Ge ve ekonomik büyüme arasında uzun dönemli ve pozitif bir ilişki olduğu saptanmıştır. Tez, Türkiye'nin ekonomik büyüme stratejilerinde imalat sanayi ve tarım sektörlerinin kritik rolüne dikkat çekmekte ve bu sektörlerde ihracatı güçlendirmek için uygulanabilecek politikalar ve stratejilere ışık tutmayı amaçlamaktadır. Çalışma, aynı zamanda bu alandaki akademik literatüre katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the Turkish economy has been undergoing a notable process characterized by an export-driven growth model. This thesis examines the impact of the export performance of two key sectors of the economy-manufacturing and agriculture-on economic growth. These two sectors both shape our position in foreign trade and constitute the basic dynamics of economic growth. The manufacturing sector contributes significantly to the economy through technological innovations and adaptation to global markets. This sector has positioned Turkey as an important player in the global supply chain, thanks to its positive impact on the trade balance. On the other hand, the agricultural sector has long been the backbone of the national economy due to our geographical advantages and climate diversity. In the study, the relationship between foreign trade and economic growth was analyzed using export data for the period 1990-2021. In this investigation focusing on the manufacturing industry and agricultural sectors, ADF unit root test, VAR analysis and Johansen cointegration tests were applied. As a result of the tests, it was determined that there is a long-term and positive relationship between manufacturing sector exports, agricultural sector exports, R&D and economic growth. The thesis draws attention to the critical role of the manufacturing industry and agricultural sectors in Turkey's economic growth strategies and aims to shed light on he policies and strategies that can be applied to strenghten exports in these sectors. The study also aims to contribute to the academic literature in this field.