Nanopriming uygulamalarının sürdürülebilir tarım tekniği olarak sebze tohumlarında çimlenme, çıkış ve depolama üzerine etkileri
Effects of nanopriming treatments on germination, emergence and storage of vegetable seeds as a sustainable agriculture technique
- Tez No: 990515
- Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM MAVİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 2 farklı dozda (50-100 ppm) katkılı (Ferula-Tagates-potasyum-magnezyum ve kalsiyum) ve katkısız çinkooksit nanopriming uygulamalarının domates, acur ve şalgam türlerinde tohum fizyolojisi, çimlenme özellikleri, fide çıkışı, stres toleransı, depolama süresi ve enzim içeriği üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Farklı nanopriming uygulamaları yapılmış tohumlarda su alım hızının belirlenmesi, çimlenme testi, optimum ve düşük sıcaklık stres koşullarında fide çıkış testi, 4°C ve 25°C'de depolama sonrası tohum canlılığının değişimini ve uygulamaların depolamada kaç güne kadar korunabileceğinin tespiti için farklı depolama süreleri ve enzim aktivitelerinin belirlenmesi gibi birçok farklı parametre üzerinde çalışılmıştır. Elde edilen sonuçlar nanopriming uygulamalarının tohum su alımı ile başlayan çimlenme mekanizmasını teşvik ettiğini, çimlenme oranı ve süresi üzerine olumlu etkileri olduğunu göstermiştir. Optimum koşullarda her üç türde de yüksek fide çıkış oranları elde edilirken fide gelişim parametreleri nanopriming uygulamalarına bağlı olarak türlere göre farklılıklar göstermiştir. Stres koşullarında domates ve acur türlerinde fide çıkışı büyük oranda baskılanırken, şalgam türünde stres koşullarında dahi uygulamalar sonrasında fide çıkışı ve fide gelişimi gerçekleşmiştir. Depolama testleri sonrasında 4°C'de depolanan tohumlarda çimlenme oranları depolama sürelerine göre çok büyük farklılıklar göstermezken, 25°C'de depolanan tohumların canlılığının hızla azaldığı tespit edilmiştir. Depolama testleri sonrasında tohum canlılığının değişimi ve depolama süresinin tahmini üzerine geliştirilmiş olan Probit model analizleri sonucunda ise özellikle Tagates, Ferula ve Mg katkılı ZnO uygulamalarının tohumların P50 ve P85 değerlerini artırarak depolama koşullarının iyileştirebildiği sonucuna varılmıştır. Enzim analizlerinden elde edilen sonuçlar ise türler arasındaki stres yanıt mekanizmalarının biyokimyasal düzeyde farklılıklar gösterdiğini ortaya koymuştur. Domates ve acur türlerinde stres koşullarında oksidatif hasar göstergeleri olarak bilinen MDA ve H2O2 içeriklerinde artış gözlemlenirken, şalgam türünde antioksidan enzim aktiviteleri olan CAT, SOD ve POD içeriklerinin daha etkin olduğu ve oksidatif stresin daha iyi dengelendiği belirlenmiştir. Sonuç olarak nanopriming uygulamalarının etkinlikleri tür, çevresel koşul, etken madde ve katkılama materyali yanı sıra uygulama dozuna bağlı olarak değişim göstermektedir. Şalgam türü stres toleransı ve depolama dayanımı açısından nanopriming uygulamalarına daha olumlu yanıt verdiği gözlemlenirken, domates ve acur türlerinde bu uygulamaların etkisinin şalgama kıyasla daha sınırlı kaldığı gözlemlenmiştir. Elde edilen bulgular nanopriming uygulamalarının tarımsal üretimde kullanımı için tür bazlı değerlendirmelerin ve uygulamalarda kullanılmak üzere seçilen etken maddelerin ve uygulama dozunun önemini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to ascertain the effects of doped (Tagates, Ferula, potasium, magnesium and calsium) and undoped zinc oxide nanopriming applications in tomato, snake melon, and turnip species on seed physiology, germination characteristics, seedling emergence, stress tolerance, storage life, and enzyme content at two different doses (50-100 ppm). In seeds treated with various nanopriming treatemnts, a number of parameters were examined, such as water uptake rate, germination test, seedling emergence test under optimal and low temperature stress conditions, changes in seed viability after storage at 4°C and 25°C, the number of days the treatments could be preserved in storage and enzyme activities. The findings demonstrated that nanopriming treatments improved germination rate and duration by stimulating the germination mechanism beginning with seed water uptake. Under ideal circumstances, all three species showed high rates of seedling emergence; however, the parameters of seedling development varied according to the nanopriming treatments. Turnip varieties showed seedling emergence and development even under stress conditions following the treatments, whereas tomato and cucumber varieties showed significant suppression of seedling emergence. After storage tests, it was determined that germination rates did not show significant differences depending on the storage duration in seeds stored at 4°C, but seed viability decreased rapidly at 25°C. As a result of the Probit model analyses developed on the change in seed viability and the prediction of storage duration after storage tests, it was concluded that the applications of Tagetes, Ferula and Mg-doped ZnO increased the P50 and P85 values of the seeds, thus improving storage conditions. The results obtained from enzyme analyses revealed that the stress response mechanisms between the species differed at the biochemical level. While an increase in MDA and H2O2 contents, known as indicators of oxidative damage, was observed in tomato and snake melon varieties under stress conditions, it was determined that the antioxidant enzyme activities of CAT, SOD and POD contents were more effective and oxidative stress was better balanced in turnip varieties. In conclusion, the effectiveness of nanopriming treatments varies depending on the species, environmental conditions, active ingredient and additive material, as well as the application dose. While turnip varieties responded more favorably to nanopriming treatments in terms of stress tolerance and storage durability, the effect of these treatments was observed to be more limited in tomato and snake melon varieties compared to turnips. The findings highlight the importance of species-based evaluations and the selection of active ingredients and application doses for the use of nanopriming treatments in agricultural production.