Temporomandibular eklem dejenerasyonlu bireylerin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi görüntülerinde hyoid kemik pozisyonu, kraniyoservikal bileşke ve üst servikal vertebra diziliminin morfometrik incelenmesi
Morphometric examination of hyoid bone position, craniocervical junction and upper cervical vertebra alignment on cone beam computed tomography images of individuals with temporomandibular joint degeneration
- Tez No: 990514
- Danışmanlar: PROF. DR. FATOŞ BELGİN YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Diş Hekimliği, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Anatomy, Dentistry, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Articulatio temporomandibularis, cranium ve vertebrae cervicales arasındaki bağlantıları ile kraniyoservikomandibular sistem (KSMS) olarak adlandırılan kompleks bir yapıyı oluşturmaktadır. KSMS içerisinde kurulan nörovasküler ve muskuloligamentöz bağlantılar nedeniyle temporomandibular eklem bozukluğu olan bireylerde servikal bölgede postural değişiklikler görülebileceği belirtilmiştir. Bu çalışmanın amacı; temporomandibular eklem dejenerasyonlu (TMED) bireylerde ve kontrol grubunda konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) görüntüleri üzerinde hyoid kemik pozisyonu, kraniyoservikal bileşke ve üst servikal vertebra dizilimi ile ilişkili parametrelerde oluşan morfometrik değişikliklerin incelenmesidir. Gereç ve Yöntemler: Bu çalışmada; 100 bireyin KIBT görüntülerinde hyoid kemik pozisyonu, kraniyoservikal bileşke ve üst servikal vertebra dizilimi ile ilişkili morfometrik değişiklikler toplam 24 parametre ile incelendi. Bulgular: Parametrelerin cinsiyet ve tanı ile karşılaştırması, yaş ile korelasyonu incelendi. 24 parametrenin 9'unda cinsiyetler arasında, kraniyoservikal bileşkenin değerlendirilmesi ile ilgili 3 parametrede ise çalışma ve kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptandı. Parametrelerin yaş ile korelasyonu incelendiğinde; 4 parametrede pozitif, 5 parametrede negatif yönde anlamlı korelasyon saptandı. Sonuç: Bu çalışmayla KIBT görüntüleri üzerinde KSMS'nin morfometrik değerlendirilmesi ile ilgili referans değerlerin saptanarak, temporomandibular eklem dejenerasyonu (TMED) olan bireylerde hastalığın prognozu ve tedavi protokollerinin belirlenmesinde ve oluşabilecek postüral değişikliklerin değerlendirilmesinde literatüre katkı sağlanacağı düşünülmektedir. Standart değerlerin belirlenebilmesi için farklı popülasyonlarda, TMB'nin alt sınıfları arasında, ortodontik, oklüzal ve fizik tedavilerin öncesi ve sonrasında KIBT görüntüleri üzerinde daha fazla çalışma yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The temporomandibular joint, together with the connections between the cranium and cervical vertebrae, forms a complex structure called the craniocervicomandibular system (CCMS). It has been suggested that postural changes in the cervical region may be observed in individuals with temporomandibular joint disorders due to the neurovascular and musculoligamentous connections established within the CCMS. The aim of this study is to examine the morphometric changes in parameters related to hyoid bone position, craniocervical junction, and upper cervical vertebral alignment on cone beam computed tomography (CBCT) images in individuals with temporomandibular joint degeneration (TMJD) and in a control group. Method: In this study, morphometric changes related to hyoid bone position, craniocervical junction, and upper cervical vertebral alignment were examined using a total of 24 parameters in the CBCT images of 100 individuals. Results: The parameters were compared according to gender and diagnosis, and their correlation with age was examined. Statistically significant differences were found between genders in 9 of the 24 parameters and between the study and control groups in 3 parameters related to the evaluation of the craniocervical junction. When examining the correlation of parameters with age, a positive correlation was found in 4 parameters and a negative correlation in 5 parameters. Conclusion: This study aims to determine reference values for the morphometric evaluation of the CCMS on CBCT images. It is anticipated that this will contribute to the literature by aiding in determining the prognosis and treatment protocols for individuals with temporomandibular joint degeneration (TMJD) and in assessing potential postural changes. Further studies on CBCT images in different populations, among TMD subtypes, and before and after orthodontic, occlusal, and physical treatments are recommended to establish standard values.