Pb/Zn flotasyon atıklarından metal kazanımı
Metal recovery from Pb/Zn flotation wastes
  1. Tez No: 990535
  2. Yazar: MURAT GÖKLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE YOĞURTCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, iki farklı Pb/Zn flotasyon atığı ve bir filtre ürününden değerli metal kazanımında alkali ve kompleksleştirici ortamların etkisi araştırılmıştır. Farklı liç sistemlerinde gerçekleştirilen deneyleri, her üç ortamda da farklı çözünme mekanizmaları ve mineralojik dönüşümler ortaya koymuştur. NaOH + NaCl ortamında %86–96 Zn ve %81–96 Pb kazanımı elde edilmiştir. Bu durum, düşük kimyasal tüketimiyle yüksek verim sağlaması açısından sürecin ekonomik uygulanabilirliğini göstermektedir. EDTA + NaOH ortamında Pb çözünürlüğü %80–90, Zn kazanımı %60–70 aralığında gerçekleşmiş, Fe ise %20–30'un altında kalmıştır. XRD-Rietveld ve FTIR analizleri, kalsit ve smitsonit fazlarının azalarak muskovit ve hemimorfitin oluştuğunu, M–O ve Si–O bantlarının güçlenmesiyle Zn içeren minerallerin yeniden kristalleştiğini göstermiştir. FESEM-EDX sonuçları, Pb'nin yüzeyden uzaklaştığını ve C artışının EDTA komplekslerinden kaynaklandığını doğrulamıştır. NH4Cl + NH3 sisteminde Pb kazanımları %5–12, Zn %60–70 düzeyinde kalmış; FTIR analizlerinde C–O ve N–H bantlarının artışı amonyum kompleksleşmesini desteklemiştir. Bu ortamda yüzeyde karbonat ve klorür fazlarının yeniden oluşmasıyla pasivasyon gelişmiştir. Genel olarak, EDTA + NaOH sistemi Pb ve Zn için ve NH4Cl + NH3 sistemi Zn için seçici çözünme sağlarken, NaOH + NaCl sistemi toplam metal kazanımı bakımından en verimli ve endüstriyel açıdan uygulanabilir ortam olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of alkaline and complexing media on valuable metal recovery from two different Pb/Zn flotation tailings and a filter product were investigated. Leaching experiments conducted in different systems revealed distinct dissolution mechanisms and mineralogical transformations in each medium. In the NaOH + NaCl system, Zn and Pb recoveries were achieved in the ranges of 86–96% and 81–96%, respectively. These results demonstrate the economic feasibility of the process by achieving high efficiency with low chemical consumption. In the EDTA + NaOH system, Pb dissolution reached 80–90%, Zn recovery ranged between 60–70%, while Fe remained below 20–30%. XRD-Rietveld and FTIR analyses indicated a decrease in calcite and smithsonite phases and the formation of muscovite and hemimorphite, suggesting recrystallization of Zn-bearing minerals, as supported by the strengthened M–O and Si–O vibration bands. FESEM-EDX results confirmed the depletion of Pb from the surface and an increase in carbon content associated with EDTA complexation. In the NH₄Cl + NH₃ system, Pb recoveries were limited to 5–12%, while Zn reached 60–70%; the increase in C–O and N–H bands in FTIR spectra confirmed ammonium complexation. Surface analyses suggested that carbonate and chloride phases reformed, leading to passivation. Overall, while the EDTA + NaOH system provided selective dissolution for Pb and Zn, and the NH4Cl + NH3 system for Zn, the NaOH + NaCl system was identified as the most efficient and industrially applicable medium in terms of total metal recovery.