Çerkezköy Devlet Hastanesindeki 19-65 yaş arası sağlık personellerinin algılanan stres düzeyi ile duygusal yeme durumu arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between perceived stress level and emotional eating among healthcare personnel aged 19–65 at Çerkezköy State Hospital
  1. Tez No: 990534
  2. Yazar: GÜLŞAH ALTINGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALPASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Çerkezköy Devlet Hastanesinde görev yapan sağlık personelinin duygusal yeme ve algılanan stres düzeylerini değerlendirmek ve aralarındaki ilişkiyi incelemek amacıyla kesitsel bir çalışma olarak tasarlanmıştır. Veri toplama süreci online anket aracılığıyla yürütülmüş ve toplam 408 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların duygusal yeme durumları Türkçe Duygusal Yeme Ölçeği (DYÖ), stres seviyeleri Algılanan Stres Ölçeği (ASÖ-14) ile değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde t-testi, ANOVA, korelasyon ve çoklu doğrusal regresyon analizleri kullanılmıştır. Analizlerde istatistiksel anlamlılık p<0,05 olarak kabul edilmiştir. DYÖ tüm alt boyutlarında kadınların erkeklerden anlamlı düzeyde daha yüksek puanlar aldığı (p < 0,001) ve DYÖ toplam puanı ile ASÖ-14 alt boyutları arasında pozitif korelasyon (p < 0,001) olduğu tespit edilmiştir. Çoklu doğrusal regresyon analizi sonuçları, algılanan stres düzeyinin duygusal yemeyi anlamlı biçimde yordayan en güçlü faktör olduğunu saptamıştır (DYÖ varyansının %42.8'i açıklanmaktadır). Öğün atlama nedenleri arasında“Hazırlanmadığı için”yanıtını veren bireylerin, diğer gruplara kıyasla hem en yüksek duygusal yeme (Ort.=79.01±28,91) hem de en yüksek algılanan stres (Ort.=40.07±8,85) seviyesine sahip olduğu bulunmuştur. Beden Kütle İndeksi (BKİ) ile Duygusal Yeme toplam puanı arasında orta düzeyde pozitif anlamlı ilişki görülmüştür (r=0,393, p < 0,001). Tek başına yaşayan sağlık personelinin, aileyle yaşayanlara göre hem duygusal yeme hem de algılanan stres puanlarının anlamlı düzeyde daha yüksek çıktığı saptanmıştır (p < 0,001). Elde edilen bulgular, sağlık çalışanlarında algılanan stres düzeyinin duygusal yemeyi anlamlı biçimde etkilediğini ve bu ilişkinin nedeninin organizasyonel stres ile hazırlık eksikliği olduğunu vurgulamaktadır. Bu doğrultuda, sağlık çalışanlarına yönelik hızlı öğün planlama ve stres yönetimine yönelik eğitim programlarının planlanması hem ruhsal hem fiziksel iyilik halini destekleyen girişimler için yol gösterici niteliktedir.
Özet (Çeviri)
This study was designed as a cross-sectional study to evaluate emotional eating behaviors and perceived stress levels among healthcare professionals working at Çerkezköy State Hospital and to examine the relationship between these variables. Data collection was carried out through an online questionnaire and the study was conducted with a total of 408 participants. Emotional eating behaviors were assessed using the Turkish version of the Emotional Eating Scale (EES), while stress levels were evaluated using the Perceived Stress Scale (PSS-14). In the analysis of the data, t-tests, ANOVA, correlation analysis, and multiple linear regression analysis were used, and statistical significance was accepted as p < 0.05. It was found that women scored significantly higher than men across all subscales of the Emotional Eating Scale (p < 0.001) and a positive correlation was identified between the total Emotional Eating Scale score and the subscales of the Perceived Stress Scale (p < 0.001). Results of the multiple linear regression analysis revealed that perceived stress level was the strongest factor significantly predicting emotional eating, explaining 42.8% of the variance in Emotional Eating Scale scores. Individuals who reported“lack of preparation”as a reason for skipping meals had both the highest emotional eating (Mean = 79.01 ± 28.91) and perceived stress scores (Mean = 40.07 ± 8.85). A moderate, positive, and statistically significant relationship was observed between Body Mass Index and total emotional eating scores (r = 0.393, p < 0.001). Healthcare professionals living alone had significantly higher emotional eating and perceived stress scores than those living with their families (p < 0.001). Overall, the findings emphasize that perceived stress significantly influences emotional eating among healthcare professionals and that this relationship is associated with organizational stress and lack of meal preparation, highlighting the importance of interventions focusing on rapid meal planning and stress management to support mental and physical well-being.