Secure video transferring in automotive
Otomotivde güvenli video iletimi
  1. Tez No: 990583
  2. Yazar: CAN BERK HOTAMIŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİRKAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechatronics Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Video izleme, sürücülere destek, nesne algılama ve güvenlik özellikleri için an- lık görsel geri bildirimi sağlayarak gelişen araç sistemlerinin ilerlemesinde önemli hale gelmiştir. Video akışlarının daha yaygın kullanılmasıyla birlikte, görsel verilerin bütün- lüğünü ve doğruluğunu tehlikeye atabilecek güvenlik ihlalleri riski de artmaktadır. Bu tür riskleri azaltmak amacıyla, görsel kaliteyi bozmadan video akışlarına gizli kimlik doğrulama verisi yerleştirme yeteneğine sahip dijital filigranlama bir çözüm olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışmada, dört farklı filigranlama algoritmasının—Temel Etkili Algoritma, Sıralı Filigranlama, Çok Alt Bant Filigranlama ve HMAC tabanlı Filigranlama per- formansları, Gauss gürültüsü ekleme, filtreleme, kırpma ve görüntü değiştirme gibi çeşitli saldırı senaryoları altında değerlendirildi. Tepe Sinyal-Gürültü Oranı (PSNR) ve Normalleştirilmiş Çapraz Korelasyon (NCC) gibi nesnel kalite ölçütleri kullanılarak, görsel kalite ile filigran sağlamlığı arasındaki denge değerlendirildi. Gerçekçi müdahale senaryolarını simüle etmek üzere hem hafif hem de yoğun Gauss gürültüsü durum- larında deneyler gerçekleştirildi. Elde edilen sonuçlara göre, düşük saldırı seviyelerinde en yüksek görsel kalite Temel Etkili Algoritma ile sağlandı; ancak daha güçlü saldırılar karşısında en iyi per- formans Çoklu Alt Bant Filigranlaması ile elde edildi. Sıralı Filigranlama, video karesi düzeyindekisahteciliklerintespitindeumutvadederken; HMAC tabanlı yöntemi sekriptografik güvenlik katkısı sunmaktadır. Bu bulgular, otomotiv sistemlerindeki video gözetimi için güvenlik gereksinimlerine uygun filigranlama algoritmalarının stratejik olarak seçilmesine olanak sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Video monitoring became essential for the ongoing development of car systems, delivering instantaneous visual feedback for driver assistance, object detection, and safety features. As these video streams were used more extensively, the danger of security breaches with the potential to compromise the integrity and authenticity of visual data also increased. To offset such risks, digital watermarking emerged as a tool, with the capability of embedding hidden authentication data in video streams without affecting perceptual quality. This work evaluated the performance of four watermarking schemes—Base Effec- tive Algorithm, Sequenced Watermarking, Multi-Subband Watermarking, and HMAC- Enhanced Watermarking—under varying attack scenarios, including additive Gaussian noise, compression, cropping, and image swapping. Using objective quality metrics such as Peak Signal-to-Noise Ratio (PSNR) and Normalized Cross-Correlation (NCC), we quantified visual quality versus watermark robustness trade-offs. Experiments were conducted under both light and heavy Gaussian noise scenarios to simulate real-world tampering. It was concluded that under low attack levels, visual quality was best preserved by the Base Algorithm, whereas Multi-Subband Watermarking performed better under more aggressive manipulation conditions. Sequenced Watermarking proved promising indetectingframe-levelforgeries, andHMAC-basedembeddingprovidedcryptographic security. These findings provided a strategic basis for selecting watermarking methods based on security requirements for video surveillance in automotive systems.