Elektrokimyasal panel sistemlerinin geliştirilmesi ve biyosensör uygulamaları
Development of electrochemical panel systems and biosensor applications
- Tez No: 990610
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİKE BİLGİ KAMAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Kanserin erken tanısı, tedavi başarısı ve hasta prognozu açısından kritik öneme sahiptir. Tekli biyobelirteçlere dayalı tanı yöntemleri yetersiz kalabilirken, çoklu biyobelirteçlerin eşzamanlı değerlendirilmesi tanı doğruluğunu artırmaktadır. Başta yumurtalık kanserinde AGR2, FOLR1, GLY ve SMRP biyobelirteçlerinin seviyeleri yükselmekte olup, bu belirteçlerin hızlı ve hassas tespiti erken tanı ve izlem açısından önemlidir. Bu çalışmada, düşük maliyetli ve tek kullanımlık tekli ve dörtlü el yapımı elektrotlar kullanılarak AGR2, FOLR1, GLY ve SMRP'nin tespitine yönelik tekli ve panel immünosensörler geliştirilmiştir. Üretilen elektrotlar AuNP ile modifiye edilmiş ve AuNP modifikasyon şartları optimize edilmiştir. Modifiye elektrotların morfolojik, kimyasal ve elektrokimyasal karakterizasyonları gerçekleştirilmiştir. Tekli ve dörtlü elektrotlar kullanılarak, AGR2, FOLR1, GLY ve SMRP tekli ve panel immünosensörler hazırlanmıştır. Tekli immünosensörler için optimum antikor konsantrasyonu ve antikor/antijen inkübasyon süreleri belirlenmiş, panel immünosensörler ise bu optimize edilmiş koşullar altında hazırlanmıştır. Tekli ve panel immünosensörlerin analitik performans parametreleri (doğrusal aralık, tespit limiti, tekrarlanabilirlik, kararlılık, seçicilik ve rejenerasyon) değerlendirilmiş, sensörlerin düşük tespit limiti, geniş doğrusal aralık ve yüksek seçicilik sağladığı görülmüştür. Ayrıca, tek kullanımlık olmalarına rağmen iki kez rejenere edilebildikleri bulunmuştur. Ticari insan serum örneklerinde biyobelirteçlerin pg mL⁻¹ seviyelerinde ayrı ayrı ve eşzamanlı tayini başarıyla gerçekleştirilmiş, yüksek geri kazanım değerleri elde edilmiştir. Tekli ve panel AGR2, FOLR1, GLY ve SMRP immünosensörlerin 12. haftaya kadar depolanabildiği belirlenmiştir. Geliştirilen tekli ve dörtlü immünosensörlerin metot validasyonu ELİSA kitleri ile yapılan antijen analizleri ile istatistiksel analizlerde sonuçların benzer olduğu görülmüştür. Hazırlanan tek kullanımlık panel biyosensörler, hasta başı testlerde kullanım için hızlı, pratik ve güvenilir bir aday olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Early diagnosis of cancer is of critical importance for treatment success and patient prognosis. While diagnostic methods based on single biomarkers may be insufficient, the simultaneous evaluation of multiple biomarkers increases diagnostic accuracy. Especially in ovarian cancer, the levels of AGR2, FOLR1, GLY, and SMRP increase; therefore, the rapid and sensitive detection of these biomarkers is crucial for early diagnosis and monitoring. In this study, single and panel immunosensors for the detection of AGR2, FOLR1, GLY, and SMRP were developed using low-cost and disposable single and quadruple handmade electrodes. The produced electrodes were modified with AuNP, and the AuNP modification conditions were optimized. Morphological, chemical, and electrochemical characterizations of the modified electrodes were performed. Using single and quadruple electrodes, single and panel immunosensors for AGR2, FOLR1, GLY, and SMRP were prepared. The optimum antibody concentration and antibody/antigen incubation times were determined for the single immunosensors, and the panel immunosensors were prepared under these optimized conditions. The analytical performance parameters (linear range, detection limit, repeatability, stability, selectivity, and regeneration) of the single and panel immunosensors were evaluated, revealing that the sensors provided a low detection limit, a wide linear range, and high selectivity. Furthermore, although they are disposable, it was found that they could be regenerated twice. The separate and simultaneous determination of biomarkers at pg mL⁻¹ levels in commercial human serum samples was successfully performed, and high recovery values were obtained. It was determined that the single and panel AGR2, FOLR1, GLY, and SMRP immunosensors could be stored for up to 12 weeks. Method validation of the developed single and quadruple immunosensors was performed with antigen analyses using ELISA kits, and statistical analyses showed that the results were similar. The prepared disposable panel biosensors stand out as a fast, practical, and reliable candidate for use in point-of-care testing.