Olimpik olmayan ve federasyonu bulunmayan Amerikan futbolu spor branşının Türkiye'de yapılma nedenleri ve yapan kişilerin psiko-sosyal özellikleri
The reasons of doing the sport American football which is not an olympic and doesnt have a federation in Turkey and the psycho-social charateristics of the people doing this sport
- Tez No: 163992
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERTAN KILCIGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET Olimpik Olmayan Ve Federasyonu Bulunmayan Amerikan Futbolu Spor Branşının Türkiye'de Yapılma Nedenleri Ve Yapan Kişilerin Psiko-Sosyal Özellikleri Bu çalışmanın amacı, Dünyada olimpik bir branş olarak kabul edilmeyen, Türkiye'de federasyonu bulunmayan Amerikan futbolu spor branşının Türkiye'de yapılma nedenlerinin incelenmesidir. Türkiye'de Amerikan futbolu oynayan kişilerin psiko-sosyal özellikleri, Hacettepe Kişilik Envanteri ile test edilmiştir. Hacettepe Kişilik Envanteri 1976'da İ.Ethem Özgüven tarafından deneme formu olarak geliştirilmiştir. 1981 'de ilk revizyonu, 1982'de de ikinci revizyonu yapılmıştır. Hacettepe Kişilik Envanteri Kişisel ve Sosyal Uyumu ölçen iki bölümden oluşmaktadır. Ayrı ayrı kullanılmaya elverişli olması nedeniyle, araştırmanın amacı açısından yeterli olduğu için Envanterin Sosyal Uyum Bölümü kullanılmıştır. Sosyal Uyum Bölümü Evet-Hayır seçenekli 80 sorudur. Alt testleri; Aile İlişkileri, Sosyal İlişkiler, Sosyal Normlar ve Antisosyal Eğilimleri ölçen sorulardan oluşmaktadır. Envanterin kendisinin değerlendirme yanıt anahtarı vardır. Araştırma Türkiye'deki çeşitli Üniversitelerde kurulan 7 Amerikan futbol takımına, toplam 179 erkek sporcu üzerinde yapılmıştır. Verilerin analizi Minitab paket istatistik programı ile yapılmış ve yorumlanmıştır. Türkiye'de Amerikan futbolu sporunu yapan kişiler sosyal uyumludur (%78,77). Uyumsuzların oram düşüktür (%21,23). Antisosyal Eğilimler bakımından %33,52 oranında uyumsuzdurlar. Türkiye'deki Amerikan futbolcuları psiko-sosyal açıdan tam dengeli değildir ve sosyal normlara uymada bir kısmı (%44,69) problemler yaşamaktadırlar. Anahtar Kelimeler : Amerikan Futbolu, Spor, Psiko-Sosyal 76
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Reasons Of Doing The Sport American Football Which Is Not An Olympic And Doesn't Have A Federation In Turkey And The Psycho-Social Charateristics Of The People Doing This Sport The aim of this study is to investigate the reasons of playing the sport 'American Football' in Turkey, despite there is no federation of this branch in Turkey and it is not admitted as an olyimpic branch all over the world. The psycho-social properties of the people playing American Football, has been tested by Hacettepe Character Inventory. Hacettepe Character Inventory was developed as an assay form in 1976 by İ.Ethem Özgüven. The first revision is published in 1981, and that of second in 1982. Hacettepe Character Inventory is consisted of two parts that measure the Personel and Social conformity. Since it is suitable to use the inventory partially, due to the aim of the investigation, only the Social Conformity Part of the Inventory was used. The Social Conformity Part is formed by 80 Yes-No question. The sub-tests include the questions measuring the family relationship, social relationship, social norms and anti-social tendency. There is an evulation key answers of the inventory. The investigation includes 179 sportmen from 7 American Football teams from different universities in Turkey. The analysis of the data is done and interpretted by the Minitab packet statistical programme. The people playing 'American Football' in Turkey are socially consistant (78,77%). The ratio of the unconsistants is low (21,23%). According to the antisocial tendencies, they are 33,52% unconsistant. The American Footballer in Turkey are not so even tempered from the psycho-social way and some of them have some problems with adapting the social norms. (44,69%) Key Words : American Football, Sport, Psycho-Social 77