Muş koşullarında kışlık kanola (Brassica napus ssp. oleifera L.) çeşitlerinde farklı ekim zamanlarının verim ve kalite üzerine etkileri
Effects of different sowing times on yield and quality for winter canola (Brassica napus ssp. oleifera L.) varieties under Muşconditions
- Tez No: 990629
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET YENİKALAYCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma; Muş koşullarında farklı kanola çeşitlerinde iki farklı ekim zamanında verim ve kalite özelliklerinin incelenmesi amacı ile 2024-2025 yılları kış üretim sezonunda yürütülmüştür. Deneme tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Araştırma sonucunda incelenen özelliklerden bitki boyu 64.37- 101.07 cm, dal sayısı 1.40 – 3.43 adet/bitki, bitkide kapsül sayısı 9.90 – 27.87 adet/bitki, bitkide kapsül boyu 4.89 – 6.34 cm, kapsülde tohum sayısı 6.28 – 28.93 adet, bin tane ağırlığı 2.10 - 3.62 g, tohum verimi 16.96 -127.13 kg/da, sabit yağ oranı % 37.02 - % 48.79, sabit yağ verimi 6.28 - 51.00 kg/da arasında saptanmıştır. Bu sonuçlara göre denemede kullanılan üç tescilli, üç üretim izinli kanola çeşidinden verim yönünden KWS Cyrill CL ve LG Constructor CL çeşitleri, yağ oranı yüksekliği bakımından ise DK İmmortal CL, Dk İmove CL ve KWS Cyrill CL çeşitlerinin Muş koşullarında kışlık olarak yetiştirilebileceği tespit edilmiştir. Kanola yetiştiriciliği için en uygun ekim zamanının Ekim ayı içinde, özellikle Ekim ayının ilk yarısına kadar yapılan ekim olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted during the 2024-2025 winter growing season to examine the yield and quality characteristics of different rapeseed varieties at two different sowing times under Muş province conditions. The trial was set up in randomized blocks with split plot arrangements, with three replications. The results of the study showed that the plant height ranged from 64.37 to 101.07 cm, the number of branches ranged from 1.40 to 3.43 per plant, the number of capsules per plant ranged from 9.90 to 27.87, the capsule length per plant ranged from 4.89 to 6.34 cm, seed count per capsule 6.28–28.93 seeds, thousand-seed weight 2.10–3.62 g, seed yield 16.96–127.13 kg/da, oil content 37.02% - 48.79%, fixed oil yield 6.28 - 51 kg/da. Based on these results, it was determined that, of the six canola varieties used in the trial (three registered and three production-approved), the KWS Cyrill CL and LG Constructor CL varieties are suitable for cultivation as winter crops under Muş conditions in terms of yield, while the DK Immortal CL, DK Imove CL, and KWS Cyrill CL varieties are suitable in terms of high oil content. October, especially the first half of October, is recommended as the best sowing time