OECD ülkelerinde iklim değişikliğinin tarımsal rekabet gücü üzerindeki etkisinin panel veri yaklaşımı ile analizi
Analysis of the impact of climate change on agricultural competitiveness in OECD countries using a panel data approach
  1. Tez No: 990645
  2. Yazar: ABDÜSSAMED DURMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLİSTAN ERDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, 1993-2023 döneminde OECD ülkelerinde iklim değişikliği göstergelerinin tarımsal rekabet gücü üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Sera gazı emisyonları, yıllık ortalama yağış, sıcaklık değişimi ve fosil yakıt enerji tüketimi değişkenleri kullanılarak tarımsal rekabet gücü ülke bazında hesaplanmış ve panel veri yöntemleriyle incelenmiştir. Elde edilen bulgular, sera gazı emisyonları ve sıcaklık değişimi tarımsal rekabet gücü üzerinde anlamlı etkiler yarattığını; yağış ve fosil yakıt enerji tüketiminin ise panel genelinde istatistiksel olarak anlamlı olmadığını göstermektedir. Ülke bazlı sonuçlar, iklim değişikliği değişkenlerinin etkilerinin ülkeler arasında önemli ölçüde farklılaştığını ortaya koymuştur. Ilıman iklimli bazı OECD ülkelerinde sıcaklık artışları kısa vadede tarımsal rekabet gücünü desteklerken, sıcak ve kuraklık riski yüksek ülkelerde rekabet gücünü zayıflatmaktadır. Sonuç olarak çalışma, iklim değişikliğinin tarımsal rekabet gücü üzerindeki etkilerinin ülkeye özgü koşullara bağlı olduğunu ve sürdürülebilir, iklim uyumlu tarım politikalarının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of climate change indicators on agricultural competitiveness in OECD countries during the period 1993-2023 were analyzed. Greenhouse gas emissions, annual average precipitation, temperature change, and fossil fuel energy consumption variables were used to calculate agricultural competitiveness on a country basis and examined through panel data methods. The findings show that greenhouse gas emissions and temperature change have significant effects on agricultural competitiveness, while precipitation and fossil fuel energy consumption are not statistically significant across the panel. Country-specific results reveal that the impacts of climate change variables differ substantially among countries. In some temperate OECD countries, rising temperatures support agricultural competitiveness in the short term, whereas in hot and drought-prone countries, they weaken competitiveness. In conclusion, the study emphasizes that the effects of climate change on agricultural competitiveness depend on country-specific conditions and highlights the importance of sustainable, climate-resilient agricultural policies.