Geriatrik travma hastalarında tüm vücut bilgisayarlı tomografi görüntülemesinin değeri
The value of whole-body computed tomography imaging in geriatric trauma patients
- Tez No: 990646
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALTEN OSKAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç Travma hastaları en başta vital bulguları ve fizik muayene bulguları ile, ilerleyen dakikalarda da laboratuvar bulguları ile birlikte değerlendirilmektedir. Ancak geriatrik hastaların değişen fizyolojilerinin, eşlik eden hastalıklarının ve kullandıkları çeşitli ilaçların varlığından dolayı bu hastalarda laboratuvar ve tomografi görüntülemeleri istenirken ve bu hastaların hastanede takip süreleri belirlenirken tetkik ve takip eşiği daha düşük tutulmaktadır. Bu da hastaların görüntüleme sırasında daha fazla radyasyona maruz kalmasına, hastanede geçirdikleri süresinde artışa, maliyetlerde artışa ve acil servis kalabalıklığındaki artışa yol açmaktadır. Çalışmada amacımız 65 yaş ve üzerinde olup, kafa travması olmayan, ya da hafif kafa travmalı ancak bilinci açık (GKS:13-15) hastalarda, fizik muayenede saptanan bulgular ile tüm vücut bilgisayarlı tomografi (TVBT) görüntülemelerinde tespit edilen bulgular arasındaki ilişkiyi incelemek, bunu 18-65 yaş grubu hastalar ile karşılaştırmak, TVBT görüntülemesi yapılan her iki hasta grubunun taburculuk, hospitalizasyon ihtiyacı, acil cerrahi girişim ihtiyacı ve ölüm olmak üzere sonlanımlarını karşılaştırarak geriatrik yaş grubundaki travma hastalarında tercih edilen TVBT görüntülemelerinin önemini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem Çalışmamız prospektif, gözlemsel özelliktedir. Çalışmaya Pamukkale Üniversitesi Hastanesi, Acil Servisine Temmuz 2023 ve Haziran 2024 tarihleri arasında başvuran, 18 yaş ve üzerinde olan, TVBT görüntülemesi yapılan ve dahil olma kriterlerini karşılayan hastalar dahil edilmiştir. Bu hastaların demografik verileri, fizik muayene bulguları, laboratuvar ve görüntüleme bulguları, hastaların acil servis sonlanımları, cerrahi ihtiyacının olup olmadığı not edildi. Hastalar 65 yaş ve üzeri ve 18-65 yaş grubu arası hastalar olmak üzere iki gruba ayrıldı. Bu gruplar arasında ikili karşılaştırmalar yapıldı. Aynı zamanda bu grupların tomografi ve cerrahi ihtiyacına etki eden veriler karşılaştırıldı. Bulgular Çalışmaya dahil edilen 803 hastanın 219 (%27,3) tanesi 65 yaş ve üzerinde olan geriatrik hasta grubunu oluşturmaktadır. 18-65 yaş ve 65≤ yaş gruplarının her ikisinde de erkek cinsiyet fazla tespit edildi. İki grup karşılaştırmasında, geriatrik travma hastalarının, geriatrik olmayanlara göre daha fazla genel fizik muayane bulguları ve pelvik fizik muayene bulgularına sahipti; hemoglobin, hematokrit ve platelet değerleri daha düşüktü; kan üre azotu ve keratinin değerleri anlamlı şekilde daha yüksek tespit edildi (p <0,05). Geriatrik travma hastalarının travmaya bağlı kraniyel, servikal, torakal, abdominal ve pelvik bilgisayarlı tomografi bulguları, geriatrik olmayanlardan daha yüksek tespit edildi (p <0,05). İki grup arasında cerrahi işlem ihtiyacı açısından fark izlenmedi (p >0,05). Yapılan lojistik regresyon analizlerinde geriatrik olmayan popülasyonda kalp hızı değeri vücuttaki genel fizik muayene bulgusu, kraniyel, abdominal ve pelvik fizik muayene bulgusu varlığı riskini, genel bir cerrahi işlem ihtiyacı ve abdominal cerrahi işlem ihtiyacı varlığı riskini anlamlı olarak etkilediği görüldü (p <0,05). Her iki grupta da abdominal fizik muayene bulgusu olan hastaların torasik ve pelvik bilgisayarlı tomografi bulgusu varlığını anlamlı olarak daha fazla tespit edildi (p <0,05). TVBT görüntülemesi yapılan geriatrik travma hastalarının rastlanan patolojiler nedeniyle geriatrik olmayanlara göre anlamlı olarak daha fazla servis ve yoğun bakım yatışlarının olduğu tespit edildi (p <0,05). Sonuç Çalışmamızda, geriatrik olan ve geriatrik olmayan hasta grupları arasında pelvik fizik muayene bulgusu dışında başka herhangi bir anatomik bölgenin fizik muayene bulgularında anlamlı farklılık bulunmamaktadır. Ek olarak, geriatrik travma hastalarının kraniyel, torasik, abdominal ve pelvik bilgisayarlı tomografilerinde (BT) daha fazla patolojik bulunmaktadır. Her iki grup arasında kraniyel, servikal, torasik, abdominal ve pelvik cerrahi işlem ihtiyaçlarında anlamlı farklılık olmasa da, muhtemelen TVBT ile elde edilen bulgular nedeniyle, geriatrik hastalar servis ve yoğun bakım ünitelerine geriatrik olmayanlara göre daha fazla yatırılmaktadır. Geriatrik olmayan popülasyonda kalp hızı genel BT bulgusu varlığı, kraniyel, abdominal ve pelvik BT bulgusu varlığı riskini, genel bir cerrahi işlem ihtiyacı ve abdominal cerrahi işlem ihtiyacı varlığı riskini artırırken, geriatrik travma hastalarında ne herhangi bir BT bulgusunu, ne de herhangi bir cerrahi ihtiyacını etkilememektedir. Kalp hızı bu gruptaki hastalarda güvenilir bir parametre olmayabilir. Geriatrik travma hastalarının BT bulgularını ve cerrahi ihtiyaçlarını etkileyen parametrelerin, geriatrik olmayan hastalara göre daha az sayıda olması ve bu durumun ciddi patolojilerin öngörüsünü zayıflatabileceğini düşündürmektedir. Son olarak da, çalışmamız sonucunda, geriatrik olmayan travma hastalarında olduğu gibi geriatrik hastalarda da abdominal fizik muayene bulgusu varlığının torasik BT bulgusu varlığı ve abdominal BT bulgusu varlığı riskini arttırması sebebiyle abdominal fizik muayene bulgusu olan hastaların sadece abdominal BT ile değil, torasik BT ve pelvik BT görüntülemeleri ile birlikte değerlendirilmesini önerebiliriz.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim In the assessment of trauma patients of all ages, initial evaluation is based on vital signs and physical examination findings, followed by laboratory results as time progresses. However, in geriatric patients, due to altered physiology, comorbidities, and the use of various medications, the threshold for ordering laboratory tests and imaging such as computed tomography, as well as the decision to monitor patients in the hospital, tends to be lower. This leads to increased radiation exposure during imaging, longer hospital stays, higher healthcare costs, and greater emergency department (ED) crowding. The aim of this study is to investigate the association between physical examination findings and whole-body computed tomography (WBCT) findings in patients aged 65 and over who have either no head trauma or mild head trauma but present with a normal level of consciousness (GCS: 13–15). This is compared with patients aged 18–65. We also aim to compare the outcomes of WBCT imaging in both age groups in terms of discharge, hospitalization, emergency surgical intervention, and mortality, in order to evaluate the significance of WBCT in geriatric trauma patients. Materials and Methods This is a prospective observational study. Patients aged 18 and above who presented to the Emergency Department of Pamukkale University Hospital due to trauma between July 2023 and June 2024, who underwent WBCT imaging, and met the inclusion criteria were included in the study. Demographic data, physical examination findings, laboratory and imaging results, ED outcomes, and the need for surgical intervention were recorded. Patients were divided into two groups: those aged 65 and older and those between 18–65 years. Comparative analyses were conducted between these groups. Additionally, factors affecting computed tomography (CT) and surgical needs were also compared. Results Of the 803 patients included in the study, 219 (27.3%) were aged 65 and over, comprising the geriatric patient group. In both groups, male gender was more prevalent. In the comparison between the two groups, geriatric trauma patients had more general and pelvic physical examination findings, lower hemoglobin, hematocrit, and platelet levels, and significantly higher blood urea nitrogen and creatinine levels compared to non-geriatric patients (p <0.05). Trauma-related cranial, cervical, thoracic, abdominal, and pelvic (CT) findings were significantly more common in geriatric trauma patients than in non-geriatric ones (p <0.05). No significant difference was observed between the two groups regarding the need for surgical intervention (p >0.05). Logistic regression analyses showed that in the non-geriatric population, heart rate significantly influenced the risk of having general physical examination findings, cranial, abdominal, and pelvic physical examination findings, as well as the risk of requiring general and abdominal surgical interventions (p <0.05). In both groups, patients with abdominal physical examination findings were significantly more likely to have thoracic and pelvic CT abnormalities (p <0.05). Geriatric trauma patients who underwent WBCT imaging were found to have significantly higher rates of hospital and intensive care unit admissions due to detected pathologies, compared to non-geriatric patients (p <0.05). Conclusion In our study, although no significant difference was observed between the geriatric and non-geriatric patient groups in physical examination findings of any anatomical region other than the pelvic region, we detected more pathological findings in cranial, thoracic, abdominal, and pelvic CT scans in geriatric trauma patients. Although there was no significant difference between the two groups in terms of the need for cranial, cervical, thoracic, abdominal, or pelvic surgical interventions, geriatric patients were found to be admitted to inpatient wards and intensive care units more frequently than non-geriatric patients, likely due to the findings obtained from WBCT imaging. In the non-geriatric population, heart rate was found to significantly increase the risk of WBCT findings, cranial, abdominal, and pelvic CT findings, as well as the need for general and abdominal surgical interventions. However, in geriatric trauma patients, heart rate was not associated with any CT finding or surgical need, suggesting it may not be a reliable parameter in this patient group. The fact that fewer parameters influence CT findings and surgical needs in geriatric trauma patients compared to non-geriatric patients may weaken the ability to predict serious pathologies. Finally, based on our results, just as in non-geriatric trauma patients, the presence of abdominal physical examination findings in geriatric patients also increases the risk of thoracic and abdominal CT findings. Therefore, we recommend that patients with abdominal physical examination findings be evaluated not only with abdominal CT but also with thoracic and pelvic CT imaging.