Abdurrahman Hasan Habenneke Meydânî'nin Kur'an mesellerine yaklaşımı
Abdurrahman Hasan Habenneke Meydânî's approach to the Qur'anic parables
  1. Tez No: 990654
  2. Yazar: HİKMET ÇADIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Din, Linguistics, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
Özet
Abdurrahman Hasan Habenneke Meydânî'nin Kur'an mesellerine yaklaşımını ele alan çalışmamızda, temsîl kavramı çerçevesinde Kur'an mesellerinin tasnifi, üslup özellikleri ve hedefleri anlamında Meydânî'nin ortaya koyduğu zemin inceleme konusu edilmiştir. Çalışmamızda Meydânî'nin Emsâlü'l-Kur'ân ve suverun min edebihî'r-rafî'i adlı eseri merkeze alınmıştır. Temsîl kavramı çerçevesinde Kur'an meselleri için özgün bir tasnif sunan Meydânî, tasnifini, benzetmede yer alan unsurların formel yapısı, nesnelerin insan tarafından algılanış biçimleri, insanın muhayyilesi ve gerçeklik algısını merkeze alarak oluşturmuş, Kur'an mesellerinin edebî değeri ve bilişsel boyutlarına dikkat çekmiştir. Bunun yanında Kur'an mesellerine özgü olarak ifade ettiği bir kısım üslup özelliklerini Meydânî'nin çıkarım yoluyla tespit etmiş olması, Kur'an meselleri için özgün bir katkıyı da uhdesinde taşımaktadır. Meydânî'nin tespit ettiği bu üslup özelliklerinin, Kur'an temsîllerinde yer alan unsurların seçimi ile bu unsurların karşılaştırılmaları durumunda ortaya çıkan nüanslar ve temsillerin taşıdıkları tasvir özelliklerinde yoğunlaştığı görülmektedir. Temsîl kavramı çerçevesinde Kur'an mesellerine tasnif, üslup ve hedefleri yönüyle zengin bir bakış sunmaya çalışan Meydânî'nin bu yaklaşımı, Kur'an mesellerine yönelik yapılacak olan hem belâgat hem tefsir araştırmaları için çok boyutlu bir zemin sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In our study examining Abdurrahman Hasan Habenneke Meydânî's approach to Qur'anic parables, Meydânî's classification of Qur'anic parables within the framework of the concept of representation, as well as their stylistic features and objectives, have been examined. Our study centres on Meydânî's work Emsâlü'l-Qur'an ve suverun min edebihî'r-rafî'. Within the framework of the concept of representation, Meydânî presents an original classification for Qur'anic parables. He has constructed his classification by focusing on the formal structure of the elements in the parable, the ways in which objects are perceived by humans, human imagination, and the perception of reality, drawing attention to the literary value and cognitive dimensions of Qur'anic parables. In addition, Meydânî's identification of certain stylistic features specific to Qur'anic parables through deduction constitutes an original contribution to the study of Qur'anic parables. It is seen that these stylistic features identified by Meydânî are concentrated in the nuances that emerge when the elements in the Qur'anic representations are selected and compared, and in the descriptive features that the representations carry. Within the framework of the concept of representation, Meydânî's approach, which seeks to offer a rich perspective on the classification, style and objectives of Qur'anic parables, provides a multidimensional foundation for both rhetorical and exegetical studies of Qur'anic parables.