İklim değişikliğinin İstanbul'daki şehir turizmine ve kültür varlıklarına etkisi
The impact of climate change on urban tourism and cultural heritage in Istanbul
- Tez No: 990656
- Danışmanlar: PROF. DR. BARBAROS GÖNENÇGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, iklim değişikliğinin İstanbul'daki şehir turizmi ve kültürel turizme olan etkilerini kapsamlı bir şekilde incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, iklim değişikliğinin fiziksel çevre üzerindeki etkileri, kültürel mirasın korunabilirliği ve turist davranışlarına yansımaları ele alınmıştır. Literatür taraması, iklim verileri analizi ve İstanbul'daki kültürel miras alanlarında gerçekleştirilen saha gözlemleri yoluyla veri toplanmıştır. Bulgular, artan sıcaklık ve nem oranlarının özellikle yaz aylarında turistlerin ziyaret tercihlerini etkilediğini ve açık hava etkinliklerinin yanı sıra tarihi yapı ziyaretlerinde azalmaya yol açtığını göstermektedir. Ani ve şiddetli yağışlar, deniz seviyesi yükselmesi, rüzgar ve ısı farklarına bağlı cephe tahribatları, taş ve ahşap yapılarda önemli fiziksel zararlar yaratmakta ve yapıların turistik erişilebilirliğini sınırlamaktadır. Ayrıca, biyolojik oluşumlar (yosun, küf, likenler) ve artan yangın riskleri, kültürel mirasın korunmasını ve sürdürülebilir turistik kullanımını tehdit eden önemli unsurlar olarak belirlenmiştir. Araştırma, iklim değişikliğinin sadece çevresel değil aynı zamanda ekonomik ve sosyal boyutlarıyla şehir turizmi ve kültürel turizmi etkilediğini vurgulamaktadır. Sonuç olarak, bu çalışma İstanbul'un kültürel ve şehir turizminin sürdürülebilirliğinin sağlanabilmesi için iklim değişikliğine yönelik önleyici ve uyum stratejilerinin geliştirilmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Ayrıca, politika yapıcılar, turizm sektörü profesyonelleri ve kültürel mirasın korunmasından sorumlu uzmanlar için rehber niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to comprehensively examine the impacts of climate change on urban and cultural tourism in Istanbul. The research addresses the effects of climate change on the physical environment, the preservation of cultural heritage, and their reflections on tourist behavior. Data were collected through literature review, climate data analysis, and field observations conducted in Istanbul's cultural heritage sites. The findings indicate that rising temperature and humidity levels particularly influence tourists' visiting preferences during the summer months, leading to a decrease in outdoor activities as well as visits to historical structures. Sudden heavy rainfall, sea level rise, and wind- and temperature-related façade deterioration cause significant physical damage to stone and wooden buildings, thereby limiting their accessibility for tourism purposes. Moreover, biological formations (moss, mold, lichens) and increasing fire risks have been identified as critical factors threatening both the preservation of cultural heritage and its sustainable touristic use. The study emphasizes that climate change affects urban and cultural tourism not only environmentally but also economically and socially. Consequently, this research highlights the necessity of developing preventive and adaptive strategies to ensure the sustainability of Istanbul's cultural and urban tourism. Additionally, it serves as a guiding resource for policymakers, tourism professionals, and specialists responsible for the conservation of cultural heritage.