Anonim şirklerde birleşmeye ve birleşmenin geçersizliğine bağlanan hukuki sonuçlar
Legal effects of mergers and its invalidity in joint stock companies
- Tez No: 990662
- Danışmanlar: PROF. DR. ARSLAN KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
Özet
Anonim şirketlerde gün geçtikçe önemi artan birleşmelerde pay sahiplerinin ve üçüncü kişilerin korunması bakımından Türk ve İsviçre hukukunda çeşitli hukuki yollara başvurulduğu görülmektedir. Fakat bu yollar dahi yönetim kurulunun gücü karşısında birleşmenin hüküm ve koşullarının belirlenmesinde pay sahiplerinin ve birleşme sürecine etkisi sınırlı üçüncü kişilerin korunmasında yeterli olmamaktadır. Bu noktada birleşmede pay sahiplerinin ve üçüncü kişilerin haklarının çerçevesinin doğru çizilmesi ve haklarının korunması bakımından başvurabilecekleri hukuki araçlar büyük öneme sahiptir. TTK md. 191'de düzenlenen denkleştirme davası bu hukuki araçların en yenilerinden olup, birleşmeler bakımından özel olarak TTK md. 193'te düzenlenen sorumluluk davası da genel sorumluluk düzenlemelerinden önemli ölçüde farklılıklar taşımaktadır. Keza TTK md. 192/3 birleşme ile ilgili işlemlerde mevcut eksikliklerin giderilmesi için mahkemece süre verileceği, verilen sürede eksiklik giderilmediği takdirde birleşme kararının iptal edileceği ve gerekli tedbirlerin alınacağı öngörülmektedir. Fakat bu düzenleme hangi hallerde“birleşmeye ilişkin eksikliklerin giderileceği”ve hangi hallerde“iptalini”gerektirdiği konusunda belirsizlik içermektedir. Bu noktada, birleşmenin iptaline veya“hükümsüzlüğü”ne karar verilmesi durumunda alınması gereken önlemlerin ne olduğu da yargının ve öğretinin geliştireceği prensiplere bırakılmaktadır. Bu düşünceden hareketle çalışmada, konuyla ilgili ortaya çıkabilecek sorunlara çözüm önerileri sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In mergers, which are becoming increasingly important in joint stock companies, various legal remedies are applied in order to protect the rights of shareholders and third parties. However, even these remedies are insufficient to protect the rights of shareholders and third parties with limited influence on the merger process against the power of the board of directors in determining the terms and conditions of the merger. Therefore, it is of great importance to properly define the framework of the rights of shareholders and third parties in mergers and to identify the legal remedies available for their protection. The equalization claim regulated under Article 191 of the Turkish Commercial Code (TCC) is one of the newest legal remedies, and the liability claim under Article 192 of the TCC, which is specifically regulated for mergers, differs significantly from the general liability terms. Moreover, Article 192/3 of the TCC states that the court shall grant a period for rectification to the parties of a merger, if the merger transaction should have a deficiency. However, if such deficiency cannot be rectified within the granted period or has not been rectified, the court shall cancel the decision and take necessary measures. This regulation contains ambiguity as to which cases require the court to“rectify the deficiencies related to the merger”and which cases require“cancellation”of the decision. In this regard, the principles to be developed by the judiciary and doctrine are left to determine the measures to be taken in case of the cancellation or“nullity”of the merger decision. Based on this idea, the study proposes solutions to the problems that may arise regarding the subject.