Ülkemizde anonim şirketlerin birleşmesi ve birleşmenin muhasebeleştirilmesi
Merger of joint stock companies and its accounting in our country
  1. Tez No: 188058
  2. Yazar: DEVRİM TOPUZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FARUK GÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZETÜLKEM ZDE ANON M Ş RKETLER N B RLEŞMES VE B RLEŞMEN NMUHASEBELEŞT R LMESDevrim TOPUZYüksek Lisans Tezişletme Ana Bilim DalıTez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Faruk GÜÇLÜAğustos 2005, 138 SayfaBirleşme, şirketlerin büyüme ve gelişme yollarından biridir. Birleşmeekonomik ve hukuki olmak üzere iki şekilde tanımlanabilir. Bu çalışmanın kapsamıhukuki ve şekli şirket birleşmeleriyle sınırlandırılmıştır.Türk Ticaret Kanunu'na göre birleşme iki veya daha fazla şirketin aktif vepasiflerini birleştirerek tüzel kişiliklerini sona erdirip yeni bir şirket oluşturmalarışeklinde gerçekleştirilir. Devir ise, en az bir anonim şirketin, bütün aktif ve pasifinibir bütün olarak başka bir anonim şirkete devrederek, tasfiyesiz dağılması vedevralan ortaklığın pay senetlerinden devredilen şirkete verilmesi, devralan şirketintüzel kişiliğini devam ettirmesi durumu olarak tanımlanmıştır.Bu çalışmanın amacı anonim şirketlerde birleşme ve birleşmeninmuhasebeleştirilmesini incelemektir. Tez üç bölümden oluşmaktadır. Birincibölümde anonim şirketler ile şirket birleşmelerinin nedenleri ve gelişimi gözdengeçirilmiştir. kinci bölümde, Türk Hukukunda birleşmeler ile ilgili düzenlemelerincelenmiştir. Üçüncü bölümde, birleşmelerin muhasebeleştirilmesi ve örnekuygulamaya yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMERGER OF JOINT STOCK COMPANIES AND ITS ACCOUNTING INOUR COUNTRYDevrim TOPUZMaster ThesisDepartment of Business AdministrationThesis Advisor: Ass. Prof. Faruk GÜÇLÜAugust 2005, 138 PagesMerger is a principal way in which companies growth and expand. Mergercan be defined as two types from the point of view economic and related to law. Thescope of this study is restricted by merger concept as regards the shape legitimately.According to Turkish Trade Act merger occurs by forming a new companyby two or more companies via joining their assets and liabilities and ending theirjudicial personalities. Transfer is defined as transferring all the assets and liabilitiesof one joint stock company to the one taking over and continuation of judicialpersonality of the company that has taken over.The aim of this study to examine the merger concept and its accounting injoint stock companies. The thesis consits of three chapters. In chapter 1, joint stockcompanies, the reasons of mergers and its developments are reviewed. In chapter 2,the legistimate framework mergers and regulations in Turkish jurispredence areconsidered. In chapter 3, accounting of mergers and an empirical work are included.