1947 sonrası Pakistan'da protest edebiyat
Protest literature in Pakistan after 1947
- Tez No: 990709
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKAİ KARDAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Urdu Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, protest edebiyatı; yazar ve şairlerin edebî eserler aracılığıyla siyasal, toplumsal ve kültürel olaylara ya da insan hakları ihlallerine yönelik eleştiri, karşı duruş, toplumsal farkındalık yaratma ve değişim çağrısında bulunma amacıyla ortaya koyduğu bir edebî tür olarak ele almaktadır. Bu tür, baskı, şiddet, zulüm, adaletsizlik ve haksızlık gibi olguların sorgulanmasını ve dönüştürülmesini hedefleyen, toplumsal sorunlara dikkat çeken ve bireyleri harekete geçirmeye yönelik güçlü bir ifade biçimi olarak değerlendirilmektedir. Çalışma, 1947 sonrası Pakistan'da gelişen Urdu protest edebiyatını şiir ve öykü türleri üzerinden incelemektedir. Çalışmanın temel amacı protest edebiyatın toplumsal, siyasal ve kültürel dönüşümlerle olan ilişkisini ortaya koymak ve edebî metinlerin direniş pratiklerindeki işlevini analiz etmektir. Pakistan'ın bağımsızlık sürecinden günümüze kadar geçirdiği dönemde yaşanan siyasi istikrarsızlık, askeri darbeler, etnik ve mezhepsel ayrışmalar ile sınıfsal eşitsizlikler ve kimlik bunalımları gibi yapısal sorunlarının edebiyattaki yansımaları incelenmiştir. Bu çerçevede edebiyatın yalnızca bireysel bir anlatım biçimi olmanın ötesinde, toplumsal direnişi ve protestoyu dile getiren, aynı zamanda siyasal bilinçlenmeyi teşvik eden bir ifade alanı olduğu ortaya konmuştur. Kuramsal çerçevede postkolonyal teori, direniş edebiyatı yaklaşımları ve kültürel eleştiri perspektifleri benimsenmiş, edebiyatın baskı rejimlerine karşı söylem üretme kapasitesi kuramsal düzlemde ele alınmıştır. Nitel yönteme dayanan araştırmada, dönemin önde gelen protest yazar ve şairlerinin eserleri belirlenmiş, seçilen şiir ve öyküler içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Metinler tarihsel ve siyasal bağlamlarıyla birlikte ele alınmış, böylece protest edebiyatın yalnızca eleştirel söylem üretmekle kalmayıp, kültürel kimlik inşası, toplumsal hafızanın aktarımı ve direniş bilincinin oluşumunda da belirleyici bir rol üstlendiği sonucuna varılmıştır. Edebî metinlerin doğrudan ya da simgesel biçimde siyasal söyleme dönüştüğü tespit edilmiştir. Sonuç olarak bu çalışma Pakistan Urdu edebiyatındaki protest ve direniş temalarını çok boyutlu bir yaklaşımla ele alarak edebiyat ile siyaset arasındaki ilişkiye dair kapsamlı bir çerçeve sunmakta ve alandaki literatüre katkı sağlamaktadır. Ayrıca edebiyatın toplumsal değişim süreçlerindeki işlevine yönelik yeni bakış açısı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study explores protest literature as a literary genre in which writers and poets use their work to criticize, oppose and raise awareness of political, social and cultural events or human rights violations as well as to call for change. As a powerful form of expression, this genre aims to question and transform phenomena such as oppression, violence, persecution and injustice, drawing attention to social problems and mobilizing individuals. The study analyzes Urdu protest literature that developed in Pakistan after 1947 through the lenses of poetry and short stories. The main aim of the study is to reveal the relationship between protest literature and social, political and cultural transformations and to analyze the function of literary texts in resistance practices. The literary reflections of Pakistan's structural problems such as political instability, military coups, ethnic and sectarian divisions, class inequalities and identity crises since independence are analyzed. In this framework, it has been acknowledged that literature is not only a form of individual interpretation, but also a field of expression that urges social resistance and protest, and at the same time encourages political consciousness. The theoretical framework of the study is grounded in postcolonial theory, adopting resistance literature`s approaches and perspectives from cultural criticism. Within this framework, the capacity of literature to produce counter-discourses against oppressive regimes is examined on a theoretical level. Adopting a qualitative research methodology, the study identifies prominent protest writers and poets of the period, and analyzes selected poems and short stories through content analysis. The texts are interpreted within their historical and political contexts, leading to the conclusion that protest literature not only generates critical discourse but also plays a significant role in the construction of cultural identity, the transmission of collective memory, and the formation of resistance consciousness. It is further observed that literary texts often evolve into political discourse, either explicitly or symbolically. In conclusion, this research makes a valuable contribution to the existing literature by offering a comprehensive framework for understanding the relationship between literature and politics. It achieves this by taking a multidimensional approach to analyzing the themes of protest and resistance in Pakistanī Urdu literature. Moreover, this research also offers a fresh perspective on literature's role in social change.