Etik ve fıkhi açıdan oosit (Yumurta) donasyonu
Oocyte (Egg) donation from an ethical and fiqhi perspective
- Tez No: 990712
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE ÖZAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma kadın infertilitesinde bir çözüm ve tedavi olarak uygulanan yardımcı üreme tekniklerinden oosit donasyonunun doğurduğu etik ve hukukî problemleri ortaya koyarak donasyonun İslâm hukuku açısından değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Çalışmada donasyonun doğurduğu nesep problemi teorik olarak incelenmiş, uygulamanın yasal olduğu ülkelerden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti esas alınarak pratik uygulama ortaya konmuştur. İslâm hukuku insan neslinin muhafazasını öncelikli gayeleri arasında belirlemiş ve nesebin sahih nikâh bağıyla birbirine bağlı olan eşlere bağlanmasını istemiştir. Aile kurumu içerisinde gerçekleşmesi beklenen ve istenen üremeye üçüncü tarafların dahil olması, söz konusu tarafların tamamı için pek çok hakkın ihlal edilmesine ve kaybolmasına yol açmaktadır. Bu durum, donasyonun tam olmamakla birlikte zina unsuru taşıdığını ve doğan bebeğin nesebini şüpheli hale getirdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to assess the ethical and legal issues arising from oocyte donation, an assisted reproductive technique used as a solution and treatment for female infertility, and to evaluate donation from the perspective of Islamic law. The study theoretically examines the lineage problem posed by donation, and presents a practical application based on the Turkish Republic of Northern Cyprus, one of the countries where this practice is legal. Islamic law prioritizes the preservation of lineage and requires lineage to be attributed to spouses bound by valid marriage. The involvement of third parties in reproduction, expected and desired within the family institution, leads to the violation and loss of numerous rights for all parties involved. This demonstrates that donation, while not complete, carries the element of adultery and casts doubt on the lineage of the newborn baby.