Ontolojik güvenlik kapsamında Kıbrıs'ta çatışmanın dönüşümü
Transformation of the conflict in Cyprus within the scope of ontological security
  1. Tez No: 990753
  2. Yazar: İLKAY TÜRKEŞ YUŞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNGÖR ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve Bölgesel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
Özet
Taşıdığı nitelikler özelinde müzmin bir çatışmanın en iyi örneği olan Kıbrıs, temelde“ben”ve“öteki”ilişkisi üzerinden inşa edilmiş, etnik - kimlik temelli ve aynı zamanda istikrarlı bir uyuşmazlığın adeta resmidir. Bu kimlik tanımlamaları uyuşmazlığı kemikleştirirken diğer yandan kökleşmenin getirdiği bir sonuç olarak rutin bir düzeni de beraberinde getirmektedir. Böylece ortaya, esasında kolektif pratiklerle birlikte“öteki”nin kim olduğu belli bir konforlu çatışma alanı çıkmaktadır. Bunun ötesinde, kökeninde barındırdığı ve onlarca kez tarafların görüşmesine rağmen çözüme kavuşmayan başlıkların, ontolojik güven(siz)liği teşkil eden pek çok yönü mevcuttur. Bu meseleler bir taraf için bu güvenliği sağlarken, diğer taraf için taban tabana zıt şekilde seyretmektedir. Bu çatışma içerisinde asimetrik unsurların varlığı ise bilhassa Kıbrıs Türk tarafının, ontolojik güvenliğini sağlayacak temel gereksinimlerini zora sokmakta ve türlü adaletsizliklerle yüzleşmesine sebebiyet vermektedir. Örneğin, tanınmama ve izolasyonların yarattığı mağduriyetler buna örnektir. Diğer yandan Kıbrıs Rum tarafı da egemenlik, mülkiyet, göç gibi hususlarda ontolojik güven(siz)lik tetiklenmesi yaşamaktadır. Çalışma, uyuşmazlığın ontolojik kökenlerini saptamak ve materyal gibi görünen başlıkları derinlemesine analiz etmesi açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Cyprus, which exemplifies the defining features of a protracted conflict, is fundamentally constructed through a“self”and“other”relation - an ethnic – identity based yet remarkably stable dispute. These identity inscriptions both ossify the conflict and, as a corollary of entrenchment, generate a some kind of routinized order. The result is a“comfortable conflict”space in which, through collective practices, the identity of the“other”becomes stabilized. Beyond this, the core topics that have resisted settlement despite dozens of negotiation rounds contain multiple dimensions that constitute ontological (in)security. What secures ontological security for one party unfolds in the diametrically opposite direction for the other. The asymmetries embedded in this conflict, in particular, make it difficult for the Turkish Cypriot side to meet the basic requirements of its ontological security and expose it to various injustices - non-recognition and the harms of isolation being prominent examples. Conversely, the Greek Cypriot side experiences triggers of ontological (in)security in areas such as sovereignty, property, and migration. This study is significant for tracing the ontological roots of the dispute and for offering an in-depth analysis of issues that often appear merely material.