Okaliptus (Eucalyptus grandis) kök odunun ve yapraklarından lignin üretiminin araştırılması
Investigation of lignin production from Eucalyptus grandis root woods and leaves
  1. Tez No: 990755
  2. Yazar: HATİCE KÜBRA SARISOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TUTUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Lignin, selüloz ve hemiselüloz ile birlikte lignoselülozik biyokütlenin ana bileşenlerinden biri olup, doğada bol miktarda bulunan önemli bir biyopolimerdir. Bu çalışmada, Okaliptüs (Eucalyptus grandis) türüne ait kök odunu ve yaprakların lignin üretim potansiyeli araştırılmıştır. Eucalyptus grandis kök odunu ve yapraklarından lignin eldesi; Klason (analitik asit) yöntemi, sülfat (Kraft) ve soda yöntemi ile derin ötektik çözücü (DÖÇ) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Verim sonuçları, kök odununun yapraklara kıyasla daha yüksek lignin içeriğine ve ekstraksiyon verimine sahip olduğunu göstermiştir. Analitik asit yöntemiyle kök odunundan %38,47 yapraktan %32,00; Kraft yöntemiyle kök odunundan %24,25; soda yöntemiyle yapraktan %15,92; DÖÇ yöntemiyle ise kök odunundan %25,50 ve yapraktan %13,42 oranlarında lignin elde edilmiştir. FTIR analizleri lignine özgü karakteristik aromatik bantların varlığını doğrulamıştır. SEM görüntüleri, her iki kaynaktan elde edilen ligninlerin amorf, pürüzlü ve mikro-gözenekli bir morfolojiye sahip olduğunu ortaya koymuştur. XRD analizleri ligninlerin baskın olarak amorf yapıda olduğunu gösterirken, TGA/DTG ve DSC analizleri kök odunundan elde edilen ligninin yaprak ligninine kıyasla daha yüksek termal stabiliteye sahip olduğunu göstermiştir. Elde edilen bulgular, Eucalyptus grandis kök odununun yüksek lignin içeriği sayesinde sürdürülebilir bir lignin kaynağı olabileceğini; yaprakların ise daha düşük verime rağmen değerlendirilebilir bir yan ürün niteliği taşıdığını ortaya koymaktadır. Bu çalışma, biyobazlı ürünler ve kâğıt endüstrisinde alternatif lignoselülozik kaynak kullanımının ekonomik ve çevresel sürdürülebilir lignin üretimine katkı sağlayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Lignin is one of the main components of lignocellulosic biomass, together with cellulose and hemicellulose, and is an important biopolymer abundantly found in nature. In this study, the lignin production potential of root wood and leaves of Eucalyptus grandis was investigated. Lignin extraction from Eucalyptus grandis root wood and leaves was carried out using the Klason (analytical acid) method, sulfate (Kraft) method, soda method, and deep eutectic solvent (DES). The yield results indicated that root wood has a higher lignin content and extraction efficiency compared to leaves. Using the analytical acid method, lignin yields of 38,47% from root wood and 32,00% from leaves were obtained; the Kraft method yielded 24,25% lignin from root wood; the soda method yielded 15,92% lignin from leaves; and the DES method yielded 25,50% lignin from root wood and 13,42% from leaves. FTIR analyses confirmed the presence of characteristic aromatic bands specific to lignin. SEM images revealed that lignins obtained from both sources exhibited an amorphous, rough, and micro-porous morphology. XRD analyses showed that the lignins were predominantly amorphous in structure, while TGA/DTG and DSC analyses demonstrated that lignin obtained from root wood possessed higher thermal stability than lignin derived from leaves. The findings indicate that Eucalyptus grandis root wood can serve as a sustainable lignin source due to its high lignin content, while leaves, despite their lower yields, represent a usable by-product. This study demonstrates that the use of alternative lignocellulosic resources in the biobased products and paper industries can contribute to economically and environmentally sustainable lignin production.