Diskalkuli riskli öğrencilerin materyal kullanım deneyimlerinin akış teorisi çerçevesinde incelenmesi
Investigation of material use experiences of students at risk of dyscalculia within the framework of flow theory
  1. Tez No: 990766
  2. Yazar: MERVE İLAYDA POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, diskalkuli riskli öğrencilerin eğitiminde kullanılması tavsiye edilen materyallerin, bu öğrencilerin matematiksel akademik başarıları üzerindeki etkisi akış teorisi çerçevesinde incelenerek var olan eğitsel materyallerin geliştirilmesi ve etkililik durumlarını ortaya koymaya çalışmaktır. Yöntem: Bu araştırmada, nicel ve nitel yöntemin bir arada kullanıldığı iç içe gömülü karma desen kullanılmıştır. Bu araştırmada nitel veriler, nicel verileri destekleyici rol oynamıştır. Araştırmanın nicel boyutunda, ön test/ son test içeren nicel araştırma yöntemlerinden tek gruplu zayıf deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda ise, araştırmacı günlükleri tutulmuş, öğrenciler ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, Erzurum il merkezinde MEB'e bağlı bir ilkokulda dördüncü sınıfta öğrenim gören diskalkuli riskli beş öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın çalışma grubu belirlenirken“Matematik Dersi Karne Ortalamaları”,“Matematik Başarı Testi”,“Diskalkuli Kontrol Listesi”ve“Öğrenci Tanıma Formu”kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak ise:“ Matematik Performans Testi”,“Matematik Performans Testi Zorluk Derecelendirme Formu”,“Akış Öğrenci Değerlendirme Anketi”,“Görüşme Formları”ve“Araştırmacı Günlükleri”kullanılmıştır. Uygulama süreci, 8 haftalık dönem boyunca planlanan ders programına uygun şekilde yürütülmüştür. Bulgular: Araştırmanın bulgularına göre, diskalkuli riskli öğrencilerin materyallerle yaşadıkları deneyimlerde akış yaşamadıkları, çoğunlukla sıkıntı, gevşeme ve kontrol kanalında oldukları belirlenmiştir. MPT ön test ve son test puanları kıyaslandığında, bütün öğrencilerin son test puanlarında artış olduğu görülmüştür. Sonuçlar: Matematik performans testinin son test puanlarının, ön test puanlarına göre anlamlı olarak daha yüksek olduğu görülmüştür. Bu durum, materyallerin öğrenme sürecine katkı sunabileceğini işaret etmektedir. Öğrencilerin materyallerle yaşadıkları deneyimlerdeki kanalların, başarı durumunu artırmasında akış teorisinin optimal denge beklentisiyle çelişen ve paralel olan durumlar tespit edilmiştir. Ayrıca, materyallerin farklı öğrenme hızlarına sahip öğrencilere göre tasarlanması ve materyallerle gerçekleştirilen öğrenme aşamaları arasında geçişlerin kademeli olması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this research is to examine the effect of materials recommended for use in the education of students at risk of dyscalculia on these students' mathematical academic achievement within the framework of flow theory, thereby seeking to develop existing educational materials and reveal their effectiveness. Method: In this study, a nested mixed design combining quantitative and qualitative methods was employed. In this study, qualitative data played a supporting role to quantitative data. In the quantitative dimension of the study, a single-group weak experimental design was used from among quantitative research methods that include pre-test/post-test. In the qualitative dimension of the research, researcher diaries were kept and semi-structured interviews were conducted with students. The study group comprised five pupils at risk of dyscalculia in Year 4 at a primary school affiliated with the Ministry of National Education in Erzurum city centre. The research working group was determined using the“Mathematics Course Grade Point Averages”,“Mathematics Achievement Test”,“Dyscalculia Checklist”and“Student Identification Form”. The data collection tools used in the study were:“the Mathematics Performance Test”,“the Mathematics Performance Test Difficulty Rating Form”,“the Flow Student Assessment Questionnaire”,“Interview Forms”, and“Researcher Diaries”. The implementation process was carried out in accordance with the planned course schedule over an 8-week period. Findings: According to the results of the study, it was determined that students at risk of dyscalculia did not experience flow during their experiences with the materials, and were mostly in a state of distress, relaxation, and control. When comparing the MPT pre-test and post-test scores, it was observed that all students had increased their post-test scores. Conclusions: It has been observed that the final test scores of the mathematics performance test are significantly higher than the pre-test scores. This indicates that the materials can contribute to the learning process. In the students' experiences with the materials, situations were identified that conflicted with and paralleled the flow theory's optimal equilibrium expectation in terms of increasing success. Furthermore, it was concluded that the materials should be designed according to students' different learning speeds and that transitions between learning stages carried out with the materials should be gradual.