Müzik eğitimi lisans programı bağlama ders içeriklerinin mesleki yeterlikler kapsamında öğretim elemanları görüşlerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of professional competencies in the course contents of baglama within the music education undergraduate program based on instructors' opinions
- Tez No: 990765
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KAMİL İNANICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın temel amacı, Müzik Eğitimi Lisans Programı bağlama ders içeriklerinde yer alan mesleki yeterliklerin öğretim elemanları tarafından nasıl değerlendirildiğini ortaya koymak ve bu değerlendirmeler doğrultusunda bağlama eğitiminin mesleki donanım kazandırmadaki etkililiğini incelemektir. Yöntem: Araştırma, nitel araştırma yöntemleri kullanılarak tasarlanmış bir durum çalışmasıdır. Çalışma grubunu, Türkiye'de müzik öğretmenliği lisans programlarında bağlama eğitimi veren öğretim elemanları oluşturmaktadır. Veriler, çevrim içi yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmış; elde edilen veriler içerik analizi ve karşılaştırmalı analiz teknikleri kullanılarak incelenmiştir. Bulgular: Araştırma bulguları, bağlama ders içeriklerinde yer alan kuramsal bilgi ve kültürel yeterlikler, teknik ve fiziksel uygulama yeterlikleri, pozisyon–dizi–makam bilgisi, yöresel tavır ve icra, repertuvar ve etüt çalışmaları ile yorumlama ve sanatsal ifade yeterliklerinin öğretim elemanları tarafından yüksek düzeyde önemli görüldüğünü ortaya koymuştur. Bununla birlikte, söz konusu yeterliklerin gerçekleşme düzeylerinin önem düzeylerine kıyasla daha düşük kaldığı belirlenmiştir. Özellikle Alevi-Bektaşi müziği, âşıklık geleneği, yöresel icra tavırları ve bazı bölgesel tezene tekniklerine ilişkin yeterliklerde uygulamaya dönük eksiklikler tespit edilmiştir. Sonuçlar: Araştırma sonuçları, bağlama eğitiminin müzik öğretmenliği lisans programlarında yalnızca teknik beceri kazandırmaya yönelik bir ders olarak ele alınmaması gerektiğini; kuramsal, kültürel ve mesleki yeterliklerin bütüncül biçimde kazandırılmasının zorunlu olduğunu göstermektedir. Bu doğrultuda, bağlama ders içeriklerinin mesleki yeterlikler temelinde yeniden yapılandırılması, yöresel icra tavırlarının ve kültürel içeriklerin öğretim sürecine daha sistematik biçimde entegre edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The primary aim of this study is to determine how the professional competencies included in the bağlama course contents of the Undergraduate Music Education Program are evaluated by instructors and, based on these evaluations, to examine the effectiveness of bağlama education in providing professional competence. Method: This study was designed as a case study using qualitative research methods. The study group consisted of instructors who teach bağlama in undergraduate music teacher education programs in Türkiye. Data were collected through online semi-structured interviews, and the obtained data were analyzed using content analysis and comparative analysis techniques. Findings: The findings revealed that theoretical and cultural competencies, technical and physical performance competencies, position–scale–mode knowledge, regional playing styles and performance practices, repertoire and etude studies, as well as interpretative and artistic expression competencies included in bağlama courses were considered highly important by the instructors. However, it was determined that the level of realization of these competencies remained lower than their perceived level of importance. In particular, practice-based deficiencies were identified in competencies related to Alevi-Bektashi music, the minstrel (âşıklık) tradition, regional performance styles, and certain regional plectrum (tezene) techniques. Results: The results indicate that bağlama education in undergraduate music teacher education programs should not be regarded solely as a course aimed at developing technical skills; rather, it should be addressed as a comprehensive educational field in which theoretical, cultural, and professional competencies are developed in an integrated manner. Accordingly, it is recommended that bağlama course contents be restructured based on professional competencies and that regional performance styles and cultural components be more systematically integrated into the instructional process.